Нараняванията на опашката, колкото и да изглеждат незначителни, изискват ветеринарна помощ на котката, тъй като няма начин собственикът да разбере пълната степен на увреждането. Преди обаче да заведете котката си на лекар, се обадете, тъй като ветеринарят може да ви посъветва по телефона, ако нараняването е леко.
Травмата на опашката при котки обикновено е резултат от случайно нараняване. Опашката е важна част от тялото на котката, тъй като осигурява усещане за посока и баланс, а в горната ѝ част има нерви, които осигуряват контрол върху червата им. Няма предразположения към порода, пол или възраст за развитие на травма на опашката, въпреки че при котките на открито имат по-висок риск, отколкото при котките на закрито.
Симптоми на травма на опашката при котки
Травмата на котешката опашка може да варира по тежест. Тя може да бъде незначителна като малко ожулване или тежка като пълна парализа на котката. Други симптоми също могат да присъстват в зависимост от причината за травмата. Във всеки случай потърсете незабавно ветеринарна помощ веднага щом забележите някой от следните симптоми:
- Отпусната опашка
- Подуване по опашката
- Затруднено уриниране и/или дефекация
- Липса на движение в опашката
- Неспособност котката да държи опашката вдигната
- Признаци на болка на котката
- Увреждане на кожата
- Кървене на котката
Видове травми на котешката опашка
Много видове травми на опашката могат да възникнат при котки, включително, но не само:
- Охлузвания
- Абсцеси
- Фрактури
- Луксация
- Увреждане на нервите
- Пълна парализа
Причини за травма на опашката при котки
Основната причина за травма на опашката при котки е случайно нараняване. Тези наранявания могат да варират по тежест от просто прищипване на опашката при затваряне на врата до удар от кола. Опашката също е често срещана зона за възникване на абсцеси от ухапвания от котки.
Лечение на травма на опашката при котки
Лечението ще варира в зависимост от тежестта на травмата. Вашият ветеринарен лекар ще може да ви посъветва относно план за лечение въз основа на специфичните нужди на вашата котка.
При леки случаи на охлузвания може да не е необходимо лечение. При по-тежки ожулвания, обвиването на опашката, съчетано с използването на антибиотични мехлеми, може да подпомогне процеса на заздравяване. Превръзките обаче не се използват толкова често, тъй като може да е трудно да останат на място, а и минимизират вентилацията на кожата на опашката. В някои изключително тежки случаи може да се наложи скъсяване на опашката (ампутация).
Ако има фрактура на опашката, лечението на травмираната котешка опашка ще варира в зависимост от тежестта на фрактурата. Малките фрактури може да не изискват никакво лечение. Ако фрактурата е по-тежка и костите на опашката са смачкани, може да се наложи ампутация. Ако опашката на котката е счупена, тя може да заздравее сама в зависимост от местоположението и степента на счупването. Може да се наложи операция, въпреки че ветеринарите предпочитат да оставят опашката да заздравее сама, преди да предприемат тази мярка.
Увреждането на нервите може да изисква по-инвазивно лечение. В зависимост от тежестта и степента на увреждане на нерва може да се наложи операция за възстановяване на нормалната функция на червата и/или уринирането. Ако опашката на котката е напълно парализирана, обикновено се налага ампутация. В някои случаи пълната нервна функция може да се възстанови след месец или повече.
Вижте още какво ви казва опашката на котката.