За повечето хора къртицата е грозна на външен вид животинка, считана за вредител. На жаргон дори понятието „къртица“ носи в себе си негативизъм, защото под къртица се разбира човек, който е доносник и служи на чужди интереси.
Нека обаче разгледаме малко по-подробно какви животни са къртиците, как живеят, как се придвижват, как изграждат своите тунели и защо са считани за вредители.
Къртиците имат подобна на свинска муцуна глава и са предимно насекомоядни животни, които през почти целия си живот прекарват под земята. Тялото им е цилиндрично, завършващо с къса опашка, повечето видове нямат външни уши, а очите им са почти незабележими.
Къртиците имат много слабо зрение, но това не им пречи да си прокопават тунели, достигащи до 4-5 метра под земята. За тази цел те си помагат с мощните си предни крайници, с които използвайки подобна поза като на човек, който плува и загребва, те могат да прокопаят множество и то дълги тунели под земята.
Къртиците са активни целогодишно, но рядко ще ги видите на повърхността. На нея излизат предимно за събиране на гнездови материали или търсейки вода при засушаване.
След като ви запознахме с типичните привички на тези подземни създания, нека разгледаме защо ги считаме за вредители, дали те в действителност са такива и необходимо ли е да предприемете някакви действия, ако попаднете на къртица с гората.
Както казахме в началото, къртиците се хранят предимно с насекоми и земни червеи. Но не само. Те обичат да си похапват и грудки, корени, луковици и семена, което може да се превърне в проблем, ако те попаднат в двора ни, в който вече сме засадили кореноплодни или други зеленчуци, или пък цветя.
Това е основната причина те да са считани от мнозина собственици на градини за вредители. Дори и да не разполагаме с нищо кой знае какво засято в собствения си двор, изкопаните къртичини няма да изглеждат добре върху тучно зелената ни морава, това е факт.
Същевременно обаче къртиците служат за контрол на популацията на червеи (считани за действителни вредители), както и за аерация на почвата. Макар да са способни да причинят доста бели в двора ви, те в действителност не са толкова вредни. Някои видове къртици дори са защитени.
Разгледахме случаите, в които вероятно бихте искали да се отървете от подобни обитатели в двора си (за такива цели се предлагат всякакви устройства, с които можете да постигнете това по хуманен път), но какво да правите, ако срещнете къртица, разхождайки се в гората?
На първо място шансът да попаднете на къртица е много малък, защото те се крият, а и избягват хората. Но по-важното е, че дори и това да се случи, не е необходимо да предприемате каквото и да е. Просто я оставете на спокойствие и си продължете разходката. Къртицата не вреди никому в случая и се явява напълно естествена част от екосистемата, като способства и за аерирането на почвата.
В случай че къртицата е наранена и събуди чувство на дълг у вас да ѝ помогнете, то тогава най-добре информирайте местните организации за защита на животните, ако има такива.