Често в градски условия или в природата се случва пътят на човека да се пресече с този на костенурките. Тези животни обаче са защитени от закона за биологичното разнообразие и затова е необходима информация как трябва да се процедира при среща с костенурка навън.
Видове костенурки в България
У нас се срещат два вида сухоземни костенурки - шипоопашата и шипобедрена костенурка, които носят тези названия поради особените външни белези. По тях може да се определи вида костенурка, с която сме се срещнали.
- Шипоопашатата костенурка има две надопашни щитчета, а шипобедрената има едно.
- Шипоопашатата костенурка има по-дълга опашка, която завършва с рогов шип с притъпен връх. Опашката на шипобедрената костенурка до края е покрита с дребни люспи.
- Шипобедрената костенурка има на задната част на бедрата по една голяма рогова брадавица. При шипоопашатата тя липсва.
След като се определи вида на костенурката, трябва да се види има ли нужда от човешка намеса. Това са случаи, при които животното е извън естествената си среда, жертва е на престъпление или е ранено.
Коя е естествената среда на костенурките
За сухоземните костенурки естествена среда са пясъчни дюни и брегове, обрасли с храсти или редки дъбови гори, храсталаци, тревисти и сухи терени, хълмисти места.
Градска среда като паркове, градини в селски или градски къщи, човешки жилища са неестествена среда за тези влечуги.
Какво да правим, ако намерим костенурка навън
Ако костенурката се намира в неестествена среда, трябва да бъде уведомена Регионалната инспекция за околна среда и води или Центъра за сухоземни костенурки. Те ще преценят нуждата костенурката да бъде лекувана или освободена в подходяща среда.
Всички случаи на задържане на костенурка са нарушения на закона, които изискват намеса на компетентните органи.
Помощ за сухоземна костенурка в нейната естествена среда
Ако костенурката навън пресича опасни места в нейното естествено местообитание, може да се окаже помощ, като се премести извън пътното платно.
Ако е ранена, костенурката трябва веднага да бъде предадена на компетентни органи за лечение.
Малките не бива да бъдат вземани. Те са напълно способни да се грижат за себе си в своите местообитания.
Костенурка през зимата
Ако бъде намерена костенурка навън през късната есен и зимата, то тя се нуждае от помощ. Костенурките спят зимен сън и като всички влечуги телесната им температура е в пряка връзка с тази на околната среда. Костенурките зимуват от октомври до март и в това време те са уязвими. Свързването с центровете за защита на дивите видове ще позволи бедстващата костенурка да бъде спасена.
Освобождаване на костенурка
Много хора отглеждат костенурки у дома като домашни любимци. Освобождаването на такова животно не бива да става от непрофесионално подготвен човек. Животното е неспособно да се адаптира само в околната среда и ще загине. Нужно е да бъде предадено на компетентните органи.