Отровните змии са тази част от семейството на влечугите, за които основен въпрос е за силата на отровата. За медноглавата отровна змия може да се каже, че не е смъртоносно отровна за човека, най-вече заради късите зъби и малкото количество отрова, които има. Тя е обикновена усойница.
Разпространение и местообитание на медноглава змия
Медноглавите змии предпочитат смесени пасища и гористи низини, обикновено в рамките на речното дъно, където листата, трупите и клоните осигуряват места за скриване. Понякога присъстват в гористи предградия, адаптирайки се към присъствието на хората.
Змиите от този вид се срещат в източната част на Съединените щати до централните и южните щати и в източната част на Тексас.
Описание на медноглава змия
Южните медни глави достигат размер от 60 до 66 сантиметра като възрастни. Те имат бледокафяво до светлокафяво тяло, често с розов оттенък. Жълтите им очи имат елипсовидни или подобни на котка зеници. Тялото му, покрито с грапави люспи, е шарено с тъмни напречни ленти, по-широки в основата и тесни на гърба. Медноглавите змии имат чувствителни към топлина ямки, разположени между очите и ноздрите, откъдето идва и името ямкова усойница.
Хранене и размножаване на медноглава змия
Медноглавите змии, наричани също мокасинови змии се хранят с малки гризачи, блатни зайци, птици, змии, гущери, малки костенурки, жаби и насекоми, особено скакалци и цикади.
Те самите са плячка на други змии и грабливи птици.
Мъжките достигат полова зрялост до две години, женските след три. Сезонът на чифтосване е през пролетта - февруари до началото на май, малко след напускане на зимните бърлоги, както и есен - август до октомври.
Мокасиновите змии, подобно на другите усойници, не снасят яйца. Вместо това яйцата се държат в тялото на женската, докато са готови да се излюпят. Инкубационният период е от 105 до 110 дни. Излюпват се четири до осем малки, с дължина от 17 до 25 сантиметра, тежащи по-малко от 28 г. Въпреки че са по-матови на цвят, те приличат много на възрастни с жълтеникави върхове на опашката.
Женските не полагат родителски грижи след раждането. Едно животно би живяло 23 години и 2 месеца в плен, но в дивата природа средната продължителност на живота вероятно е 6 до 8 години.
Начин на живот на медноглава змия
Медноглавите змии са дневни - активни са през светлата част на деня през ранна пролет и късна есен, като по това време те обикновено зависят от способността на телата си да се слеят с околната среда, за да уловят плячка и да избегнат враговете. Те са нощни през летните горещини, като активно ловуват плячка през по-хладните вечерни часове. Често тези змии имат едно единствено хранене на всеки три седмици - дори през най-активните си месеци. Понякога гнездят с други видове змии по време на зимен сън.
Отрова на медноглава змия
Няма разлика в силата на отровата независимо от възрастта на змията. Най-важната функция на змийската отрова е да убива животни, които да бъдат изядени. Защитата е само второстепенна функция. Като всички усойници, тези влечуги откриват плячката си с ямките. Легнала неподвижно върху легло от мъртви листа, бледокафявата змия е почти невидима - обикновена усойница. Това са отровни змии, но се движат бавно и в зависимост от сезона често споделят местообитания с плячката си.