Сърдечният шум е необичаен сърдечен звук, забелязан при слушане на сърцето на вашия домашен любимец със стетоскоп.
Обикновено има само два сърдечни звука, които се считат за нормални. Допълнителен сърдечен звук или „свистящ“ шум, който се чува, когато сърцето бие, се счита за сърдечен шум и е често срещано състояние при котки на и над средна възраст. В някои случаи се среща при по-млади котки и може да бъде сигнал за вродени проблеми (тези, които присъстват при раждането).
Самият свирещ шум или сърдечен шум се причинява от турбулентен (груб) кръвен поток през сърцето. Кръвта трябва да тече през четирите нормални камери на сърцето и през клапите (врати между камерите) по плавен и спокоен начин. Когато има бариери пред потока, възниква турбуленция и тя променя нормалните сърдечни звуци.
Турбуленцията може да бъде причинена от неизправности на сърдечната клапа, дупки в стените на сърцето или артериите или стесняване на кръвоносните съдове или сърдечните камери. Турбуленция може да възникне и от възбуда и ускорен сърдечен ритъм или разреждане на кръвта (анемия).
Намирането на местоположението на сърдечния шум е трудно при котките поради малките им гръдни кухини и често се чува най-добре по протежение на гръдната кост.
Сърдечните шумове могат да бъдат вродени или придобити. Вродените сърдечни шумове присъстват при раждането или скоро след раждането и често са свързани със сърдечни дефекти. Тези видове шумове могат да бъдат много тихи в началото на живота и невинаги се откриват по-късно с растежа и съзряването на животното.
Придобитите сърдечни шумове се появяват във всеки един момент от живота. Могат да бъдат доброкачествени по причина или могат да бъдат свързани със сърдечно заболяване – кардиомиопатия.
Някои сърдечни шумове при котки се наричат невинни или доброкачествени. Това означава, че няма подлежащо сърдечно заболяване, причиняващо необичайните сърдечни звуци. Те се срещат често при котки от всяка възраст и обикновено са непостоянни (звуците идват и изчезват) и са тихи, когато се слушат със стетоскоп.
Симптоми на сърдечен шум при котки
Собствениците на домашни любимци обикновено няма да забележат никакви симптоми при котките, докато сърдечната болест не прогресира и не се развият признаци на застойна сърдечна недостатъчност или тромбоемболизъм (кръвни съсиреци). Сърдечните шумове обикновено се откриват случайно по време на рутинен физически преглед. Вашият ветеринарен лекар ще обсъди възможните причини и следващите стъпки за диагностика.
Симптомите на тежко сърдечно заболяване при котки, сърдечна недостатъчност и тромбоемболизъм включват:
- хронична загуба на тегло или мускулна загуба;
- намален апетит при котето;
- скриване на поведение;
- слабост;
- кашлица или хрипове;
- непоносимост към физическо натоварване – задъхване при леко усилие;
- повишена честота на дишане в покой;
- повишено усилие при дишане, дишане с отворена уста, тласък на корема за издишване, диссинхронно дишане (гърдите се повдигат, когато коремът се издърпва навътре, и коремът се изпъва, когато гърдите се издърпват навътре) или изпънат врат;
- течност от устата или ноздрите;
- промяна в цвета на венците до синьо, сиво или бяло;
- летаргия;
- свиване;
- парализа на задните крайници;
- болезнена вокализация (мяукане);
- забавен растеж при котенца с тежки вродени причини.
Лечение на сърдечен шум при котки
Сърдечният шум сам по себе си не изисква лечение, но може да се наложи да се обърне внимание на основната причина за появата му. Лечението зависи от основната причина и тежестта на сърдечния шум. Доброкачествените или невинни шумове обикновено не изискват никакво лечение. Често възрастта на котката, цялостното здраве и цената на терапията са основни съображения при лечението на сърдечни заболявания при котки.
Вижте всичко за белодробния червей при котките и какво да правим при затруднено дишане при коте.