Диария при кучета

Диария при кучета

Повечето собственици на домашни любимци са запознати с диарията при кучета. Състоянието се определя като отделяне на редки или течни изпражнения в големи количества или по-често от обикновено.

Диарията не е болест, а симптом на много различни заболявания. Вашият ветеринарен лекар трябва да открие основната причина за диарията на вашето куче, за да разбере прогнозата и правилния план за лечение.

Диарията е често срещан проблем при кучетата. Редките изпражнения на вашия домашен любимец могат да бъдат причинени от приема на необичайна храна или от нещо по-притеснително, като вирусно заболяване или токсин.

Без значение защо кучето ви има диария, вие трябва да знаете как състоянието може да бъде спряно и дали трябва да закарате любимеца си при ветеринар или да следите състоянието му у дома.

Ето всичко, което трябва да знаете за диарията при кучета.

Видове диария при кучета

Въпреки че вероятно намирате диарията на вашето куче за миризлива и отвратителна, вашият ветеринарен лекар ще иска да знае подробностите, за да разбере какво се случва. Ветеринарните лекари разделят диарията при кучета в четири категории:

Осмотична кучешка диария

Осмотичната диария се случва, когато водата навлезе в стомашно-чревния тракт, създавайки голям обем течни изпражнения. Храна с високо съдържание на мазнини или непоносимост към лактоза може да причини осмотична диария. При този тип диария собствениците на домашни любимци ще видят изключително разхлабени, воднисти движения на червата. Гладуването обикновено помага за подобряване на осмотичната диария.

Секреторна диария при кучето

Куче с диария

Секреторната диария възниква, когато стомашно-чревният тракт произвежда твърде много секрети. Може да бъде причинена от определени бактериални токсини и вируси. При този тип диария собствениците на домашни любимци ще видят обилни количества воднисти изпражнения. Гладуването обикновено не подобрява секреторната диария.

Ексудативна диария при кучето

Ексудативната диария се случва, когато стомашно-чревната лигавица е увредена. Улцерозният колит и някои автоимунни заболявания могат да причинят този тип диария. При нея собствениците на домашни любимци могат да очакват да видят слуз и/или кръв в изпражненията.

Бърза чревна транзитна диария при кучетата

Този тип диария се появява, когато дебелото черво на кучето се притиска по-интензивно от нормалното, което кара материала вътре да преминава бързо през стомашно-чревния тракт. Бързата чревна диария води до воднисти изпражнения.

Кога диарията може да стане опасна?

Ако кучето ви има диария веднъж и изглежда иначе щастливо и здраво, вероятно можете да наблюдавате състоянието му у дома. Въпреки това, потърсете ветеринарна помощ, ако диарията на вашето куче не се изчисти в рамките на 24 до 48 часа или ако се появява периодично в продължение на няколко дни или седмици.

Потърсете спешна помощ, ако:

- Знаете или подозирате, че вашето куче е изяло или изпило токсин.

- Знаете или подозирате, че вашето куче е изяло чуждо тяло.

- Вашето куче има други симптоми като летаргия, намален апетит, треска, болки в корема, притеснително повръщане, раздуване на корема (подуване).

Диария при малко куче

- Вашият любимец е млад или възрастен.

- Вашето куче има предшестващо здравословно състояние.

Лечение на диария при кучета

Лечението на диарията на вашето куче зависи от основната причина. Потенциалните лечения включват:

- Задържане на храна: В случаи на диетична недискретност, задържането на храна за 12 до 24 часа може да позволи на червата да се успокоят.

- Течна терапия: При умерени до тежки случаи на диария може да е необходима флуидна терапия за заместване на загубената течност и коригиране на електролитния дисбаланс.

- Антибиотици: В някои случаи на диария се предписват антибиотици за изчистване или предотвратяване на бактериална инфекция.

- Антипаразитни средства: Ако вашето куче има чревни паразити, вашият ветеринарен лекар ще предпише подходящо антипаразитно средство.

- Промяна на диетата: Ако вашето куче има чувствителност към храна, вашият ветеринарен лекар ще препоръча добра диета, за да помогне за контролиране на симптомите.

- Лечение с моноклонални антитела: Предлага се лечение с моноклонални антитела за кученца с парвовирус.

Вижте също:

- Лечение на диария при мопса

- Разстройство при малко кученце

- Помощ при разстройство при пинчер

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest