Чревните инфекции при кучетата са изключително неприятни както за вашите домашни любимци, така и за вас. Повечето такива кучешки заболявания имат сходни симптоми, но и своите специфики.
Общите симптоми на чревните инфекции при кучетата са:
- диария;
- чувствителност при допир до корема;
- дехидратация.
Някои бактерии могат да причинят стомашно-чревни заболявания при кучета. Вижте кои са най-честите чревни инфекции при кучетата и как да се справите с тях.
Кампилобактериоза при кучетата
Стомашно-чревната кампилобактериоза е бактериално заболяване. Причинява се от сродни бактерии от родовете Campylobacter и Arcobacter. Тези организми, заедно с редица други видове Campylobacter, могат да бъдат изолирани от заразени кучета, които не показват признаци на инфекция и се наричат носители, както и от кучета, които показват признаци на заболяването.
Това заболяване може да се предаде на хората. Домашни животни, включително кучета, особено наскоро осиновени от приюти, и диви животни, отглеждани в плен, могат да служат като източници на човешка инфекция.
Излагането на изпражнения на заразени животни и предаването чрез храна или вода изглежда са най-честите пътища на инфекция. Един предполагаем източник на инфекция за домашни любимци и хора е яденето на недостатъчно топлинно обработено птиче месо и друго сурово месо или млечни продукти. Дивите птици също могат да бъдат източници на замърсяване на водата.
Типичните признаци включват наситена със слуз, водниста диария или диария с жлъчни ивици (със или без кръв). Може да има и треска. Периодичната диария може да продължи повече от 2 седмици, а при някои периодичната диария може да продължи с месеци. Изглежда, че диарията е най-тежка при млади кучета.
Бактериите могат също да причинят спонтанен аборт на неродените кученца от бременно куче. За да диагностицира кампилобактериозата, ветеринарният лекар ще изследва изпражненията и кръвта на животното за наличие на инфекция.
За да изберат подходящ антибиотик, ветеринарните лекари трябва да определят кой вид бактерия присъства в организма на любимеца ви. За съжаление, някои кучета ще останат като носители на бактериите дори след антибиотично лечение. Следователно е необходимо почистване на околната среда и често тестване на изпражненията.
Кучешка инфекция със салмонела
Много видове бактерии салмонела могат да причинят стомашно-чревни заболявания. Инфекцията със салмонела може да причини тежко отравяне на кръвта (септицемия) или възпаление на червата. Заболяването е рядко при кучетата. Заразените кучета често са носители на салмонела: те не показват никакви признаци на заболяване, но могат периодично да го разпространяват към други.
Когато се наблюдава заболяване, то често се свързва с хоспитализация, друга инфекция или заболяване при възрастни кучета или излагане на голям брой бактерии при кученца. Признаците включват внезапна диария и отравяне на кръвта.
Пневмонията може да бъде очевидна. Инфекцията със салмонела има вероятност да причини спонтанен аборт при бременни кучета. Диагнозата се основава на признаци на заболяване и на лабораторно изследване на изпражнения или тъкани.
Ранното лечение е от съществено значение при отравяне на кръвта. В много случаи антибиотиците се прилагат интравенозно. Чревната форма на заболяването е трудна за ефективно лечение. Антибиотиците невинаги се препоръчват поради опасения относно развитието на устойчиви на антибиотици бактерии, както и опасения относно ефектите на антибиотиците върху нормалните чревни бактерии на кучетата. Въпреки че признаците на заболяването могат да изчезнат, елиминирането на бактериите от тялото е трудно, особено при възрастни кучета.
Поради горните проблеми е особено важно да следвате внимателно указанията на вашия ветеринарен лекар, ако вашият домашен любимец е заразен със салмонела. Избраното лекарство, времето на приемане, дозите и продължителността на лечението са важни за елиминирането на инфекцията.
Салмонелата може да се предава от кучета на хора, така че трябва да се внимава да се избягва контакт с изпражнения от заразено куче.
Гастроентерит при кучето
Гастроентеритът е възпаление на стомашно-чревния тракт – стомаха и червата. Може да бъде причинено от инфекция с бактерии, вируси, паразити, лекарства или дори нови храни. Състоянието често причинява коремна болка, кучешка диария, повръщане и други клинични признаци.
Повечето кучета с гастроентерит ще имат периодични епизоди на повръщане и диария. Повърнатото може да съдържа пенеста, жълтеникава жлъчка, особено след изпразване на стомаха. Много собственици наблюдават сухо повдигане или запушване, след като кучето им яде или пие. Характерно е, че големи количества диария ще се произвеждат няколко пъти на ден. Диарията може да има консистенция на мек сладолед.
Много кучета ще имат чувствителност по корема. Повечето кучета, засегнати от гастроентерит, изглеждат по-малко активни (летаргични) и имат намален апетит. Субфебрилната температура също е често срещана. Дехидратацията може да настъпи бързо, ако повръщането и диарията продължават повече от 24 часа.