Характерът на Шотландската овчарка е очарователен. Известна е още с името Коли и всички сме виждали тази порода в известния филм Ласи. Тези кучета са много добродушни, предани и умни, но и са верни на стопанина му. Относно произхода на породата, то тук все още няма единно мнение по въпроса, като съществуват само теории. Според една от тях тези кучета са били донесени в Англия от римляните, докато други смятат, че те вече са живеели там.
Заболявания при породата Шотландска овчарка (Коли)
Важно е да сте запознати не само с характера на дадена порода, но и с това към какви патологии има наследствена предразположеност, ако сте решили да си вземате за домашен любимец Коли. Като цяло Шотландските овчарки имат много силен имунитет, но все пак и сред тях се срещат такива, които имат някакви генетични заболявания. В тази група можем да причислим слепотата при кучето, глухотата и аномалиите на очите.
Освен това тези потомци са едри кучета, като затова съществува доста голям риск от развитието на различни заболявания на ставите и костите - дисплазия, изкълчване, загуба на ставната подвижност и други. Породата Коли страда от непоносимост към някои медикаменти, като затова е особено важно ветеринаря да назначава тест, за да се изясни, какви лекарства могат да се дават на кучето и какви не.
Разбира се, че предразположеността на дадена порода далеч не значи, че кучето ви задължително ще се разболее от това заболяване. Важно е просто внимателно да следите за състоянието на кучето ви, като при най-малкото съмнение, че нещо не е наред, трябва да се обърнете веднага към ветеринар. Както казахме породата е доста здрава, но все пак и при Шотландската овчарка съществуват заболявания.
1. Дерматомиозит - това е наследствено заболяване на кожата. Изследванията показват, че около 70% от представителите на породата Коли са носители. В момента се провеждат изследвания, за да се идентифицират гените, които носят това кожно заболяване при кучетата.
2. Кожата на носа се лющи и може да се обезцвети. Ако не се лекува, може да бъде доста болезнено за кучето или дори да се превърне в раково образувание.
3. Очна аномалия - това е наследствено състояние, което понякога понякога може да доведе до слепота. Болестта при Колитата се проявява обикновено, когато кучето навърши две години и не се лекува.
4. Прогресивна атрофия на ретината - това е очно заболяване, което включва постепенно влошаване на ретината. В началото на патология кучето не вижда само през нощта, но след това напълно ослепява.
5. Тазобедрена дисплазия при кучето - това е наследствено кучешко заболяване, при което тазобедрената кост не приляга плътно към тазобедрената става. При някои кучета причинява болка и накуцване на единия или двата задни крака, докато при други може да не причинява дискомфорт. Рентгеновите изследвания са най-сигурният начин да се диагностицира това заболяване при Коли.
6. Алергиите са често срещани при кучетата. Има три основни вида кучешки алергии: хранителни, контактни и инхалационни алергии (причинени от въздушни алергени като полени, прах и плесени.
Във всеки един случай е важно да се грижите за Колито отлично за вашия питомец, защото именно този фактор е водещ и оказва пряко влияние върху продължителността и качеството на живот на любимците. Не забравяйте и за редовните ветеринарни прегледи, тъй като така може да се открие заболяване на ранните му стадии, когато се подлага много по-лесно на лечение.