Кученцата от порода померан са предпочитани заради красивия външен вид, малкия размер и защото е прекрасно да имаш подобно мило животинче за домашен любимец. Размножаването им обаче може да се окаже доста трудно.
Какво трябва да знаем при размножаване на помераните?
Всеки собственик на померан поне веднъж е обмислял размножаване на своето кученце. Понякога просто с цел да има още едно померанче у дома, а в други случаи – с цел продажба. Но размножаването на помераните не е толкова лесно, особено ако искате да получите чистокръвни, отговарящи на всички изисквания на породата кутрета.
Основното, с което трябва да се съобразите, когато чифтосвате вашия домашен любимец, е да намерите абсолютно достоен партньор за него – с ясен и доказан произход. Добрите гени на двамата родители са ключови в случая.
Припомняме някои черти от стандарта на породата – гърбът трябва да е къс, тялото – компактно, гръдният кош е сравнително голям, но не твърде широк и е пропорционален за размера на кучето. Високо разположената опашка е много важна характеристика на породата. Избягвайте размножаване на екземпляри с ниско опашки.
Интересно правило, което се знае за развъждането на породата померан е, че при сформирането на двойката женската трябва да е малко по-голяма от мъжкия, за да се улесни размножаването.
Допълнително е нужно да се направят обстойни прегледи и на женския, и на мъжкия померан, за да се установи какво е здравословното им състояние. Ако лекарят открие някакъв проблем при едно от животните – особено ако става дума за заболяване на померана, което е възможно да бъде предадено на бебетата, по-добре не пристъпвайте към чифтосване.
Планиране на размножаване на померани
Преди да чифтосате вашето женско куче с достоен партньор, обмислете кога точно да го направите. Планирайте времето така, че когато дойде моментът за раждане, да сте под ръка на вашия питомец.
Може да се наложи да отделите време за подпомагане на майката, както и първоначално да се стигне до хранене на кученцата-бебета с биберони. В първите моменти след раждането трябва да наблюдавате неопитната майка, за да не нарани случайно някое от кутретата и да се стигне до загуба. Така че ще е добре, ако си вземето отпуска за няколко дни. Всъщност смъртността при новородените померани достига 25%, дори за тях да се полагат добри грижи.
Предвидете и нужните парични средства, защото ще трябва да осигурите максимални удобства и здравни грижи за всички нови кучешки обитатели на дома ви. Това включва прегледи, ваксини на померана, купуване на храна, принадлежности, паспорти, чип и т.н.
Вземете предвид още, че ще трябва да положите усилия и в намирането на дом на мъничетата. Важно е да изберете грижовен бъдещ собственик, за да сте спокойни за поколението. Има опасност и някои от кученцата да останат при вас, ако не успеете да откриете добър стопанин за тях. Така че се настройте в дома ви да има повече от един померан.
Възможни усложнения при раждане на померана
При малки кучета като помераните е много вероятно да се стигне до усложнения по време на бременността или при раждането. Ако майката не е способна да роди по естествен път, ще се наложи цезарово сечение. Имайте предвид, ако планирате по-често развъждане, че честите цезерови сечения не са добър избор и носят риск за живота на кучето.
Усложнения може да настъпят и след раждането на кученцата. Майката може да развие мастит, еклампсия, метрит и други проблеми. Кученцата също са в риск скоро след раждането. Тъжен факт е, че заради трудностите и рисковете при размножаването помераните са наричани понякога „породата на разбитите сърца“. Така е, защото ако не се положат достатъчно грижи и за майката, и за малките, често се стига до смърт.
Какво да очаквате след развъждането на помераните?
Може да се наложи да отговаряте на въпроси на новите собственици, да давате съвети за породата и да помагате в обучение за полагане на грижи. Трябва също да предоставите гаранция на купувачите, че кученцата са здрави, ваксинирани и не са носители на заболявания. Ако нещо се случи с животното, е възможно да ви бъде търсена отговорност от новия му стопанин.