Miau.bg»Статии»Рептили»Гущери»Искате домашен любимец влечуго? Помислете за сцинк

Искате домашен любимец влечуго? Помислете за сцинк

Искате домашен любимец влечуго? Помислете за сцинк
Снимка: ambquinn/pixabay.com

Въпреки че много хора не знаят какво е сцинк, те всъщност са страхотни влечуги за домашни любимци и стават все по-популярни през последните няколко години. Може би най-популярниза домашни любимци са Синьоезичните сцинкове, група от видове гущери, които обикновено са доста големи и се срещат главно в Австралия, но също и в Нова Гвинея, Тасмания и Индонезия. Докато тези животни понякога се залавят от дивата природа и се продават от безскрупулни търговци, тези, които се отглеждат предимно в плен, за да бъдат отглеждани като домашни любимци по-вероятно ще бъдат по-здрави и по-лесни за отглеждане и общуване.

Интересни факти за сцинковете

Семейството гущери сцинк, към което принадлежат синьоезичните, се състои от повече от 1500 различни вида, повечето от които нямат шии и имат много къси крака (някои видове всъщност изобщо нямат крака и се движат по-скоро като змии). Много видове имат дълги, заострени опашки, които могат да пуснат и отчупят, ако бъдат сграбчени от хищник, и които впоследствие могат да израснат отново.

Въпреки този факт, сцинковете в плен не трябва да се хващат или ограничават по никакъв начин от опашката. Ако се случи опашката да се счупи, добра идея е да накарате ветеринарен лекар да прегледа нараняването, за да се уверите, че не е необходима медицинска намеса (като антибиотици или грижа за раната).

В зависимост от вида, размерите на сцинковете варират от 8 до 45 см или повече, от муцуната до върха на опашката и много (макар и не всички) видове сцинкове са предимно месоядни или по-специално насекомоядни, консумиращи щурци, мухи, различни бръмбари, червеи и гъсеници, плюс случайни дребни гризачи.

В дивата природа много сцинкове копаят и се заравят под земята в тунели, където могат да се скрият от хищници като миещи мечки, лисици, змии, ястреби и опосуми, докато няколко вида са дървесни (катерачи по дърветата). Повечето са активни през деня и обичат да се припичат на слънце. Много видове сцинкове снасят яйца и гнездят под листата или под ръбовете на сградите, докато някои раждат живи малки. Те могат да бъдат много териториални и да защитават местата си за гнездо.

Защо Синьоезичните сцинкове са страхотни домашни любимци?

Има много причини, поради които се препоръчват Синьоезичните сцинкове пред други видове сцинкове или дори пред много други влечуги като домашни любимци. Ето няколко страхотни факта, които може да искате да знаете, както и някои неща, които трябва да знаете, ако мислите да вземете такъв у дома:

Езиците на сцинковете наистина са сини

Синьоезичните сцинкове се наричат ​​такива, защото имат голям, ярко син език, който стърчи, за да се опитат да отблъснат враговете си. Те имат къси крака, широки тела и глави с триъгълна форма и могат да живеят от 15 до 20 години в плен.

Сцинковете са щастливи в ръце

Синьоезичните сцинкове обикновено са нежни, интелигентни, любознателни, лесно опитомени гущери, които често обичат да бъдат държани. Мнозина дори се радват да бъдат галени или почесани по главите. Децата трябва да бъдат наблюдавани, когато боравят с тях, тъй като влечугите могат да се стреснат и да скочат. Те могат да сбъркат малките пръсти с червеи, ако са гладни, така че внимавайте да не ги пипате, когато не са яли известно време, и не забравяйте да измиете ръцете си след боравене, тъй като всички влечуги могат да носят бактерия Salmonella.

Сцинковете обичат да ядат - и не само месо

Синьоезичните сцинкове са всеядни животни, които ядат няколко различни вида насекоми, плодове, горски плодове и цветя. Като домашни любимци трябва да консумират около 60 процента растителна материя (по-голямата част от която трябва да бъде салата от тъмни, листни зеленчуци и пресни смесени зеленчуци, плюс по-малко количество плодове, горски плодове и цветя) и 40 процента животинска материя (главно насекоми като щурци, брашнени червеи и земни червеи, плюс малки количества твърдо сварено яйце, варено пиле или говеждо месо и розови мишки за по-големите видове).

Сцинк
Снимка: Erik_Karits/pixabay.com

На младите сцинкове може да се предлага храна всеки ден; когато станат възрастни, те могат да ядат само през ден. Те се нуждаят от прясна питейна вода, достъпна по всяко време, и витаминна/минерална добавка, съдържаща витамин D3 (предлага се два пъти седмично на възрастни и през ден на растящи млади).

Сцинковете са големи гущери

Тъй като могат да растат до 45 см или повече, от муцуната до върха на опашката, Синьоезичните сцинкове като домашни любимци се нуждаят от минимум 200 литров терариум, но в идеалния случай трябва да имат по-голям, за да могат да се разхождат. Те също се нуждаят от клони и камъни, по които могат да се катерят за упражнения, а капакът на терариума им трябва да бъде добре затворен, за да не могат да избягат.

Повечето са най-добре, когато са настанени сами, въпреки че понякога женските или двойките от противоположния пол могат да живеят заедно. Те се нуждаят от постелки без прах (или на хартиена основа, като рециклирани хартиени пелети, или мулч от кипарис), непреобръщаща се плитка купа с вода, в която могат да пълзят, за да се накиснат, и влажна кутия, пълна с влажен мъх сфагнум или влажен хартиена кърпа, за да им помогнете да си сменят кожата.

Дървени стърготини и талаш не се препоръчват, тъй като са прашни и несмилаеми, ако се консумират от вашия сцинк. Трябва да се използва хигрометър, за да ви помогне да наблюдавате нивата на влажност, които в идеалния случай трябва да варират от 25 процента до 45 процента.

Сцинковете обичат светлината

Синьоезичните сцинкове изискват ежедневно излагане на UVB светлина (или чрез пряка слънчева светлина, нефилтрирана от прозорец, или през UVB лампа). Повечето обичат да се греят. В допълнение към светлината в терариумите си, те трябва да имат температурен градиент през деня (осигурен от нагревателна крушка над тях и/или нагревателна подложка под) от ниските 20 градуса С от едната страна на терариума до диапазона от 32 градуса С от другата страна в зоната за печене. Температурите не трябва да падат под ниските 20 С през нощта. Може да са необходими допълнителни нагревателни елементи за поддържане на температурата в клетката в студен климат през зимата. Вашият ветеринарен лекар може да ви помогне да ви посъветва относно настройката на терариума.

Има толкова много видове влечуги, които могат да бъдат страхотни домашни любимци и могат да живеят дълго време с подходящи грижи и редовно ветеринарно обслужване. Ако търсите различно изглеждащ, дружелюбен, сравнително лесен за управление домашен любимец, тогава помислете за сцинк! И както винаги, преди да вземете нов домашен любимец, говорете с ветеринарен лекар, запознат с влечугите, за да сте сигурни, че знаете как да се грижите правилно за новия си приятел и осъзнайте, че точно като кучетата и котките, екзотичните домашни любимци като сцинковете се нуждаят от редовни ветеринарни грижи и внимание.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest