Miau.bg»Статии»Котки»Котешкото Здраве»Минерали и витамини за котки

Минерали и витамини за котки

Витамини за котки

Често хората си задават въпроси дали наистина котките имат нужда от хранителни добавки с витамини и минерали, витаминните комплекси отговарят ли на реалните нужди на четириногите? Какви хранителни добавки са по-добри и по-ефективни? Да се опитаме да разберем.

Какви витамини трябва да се дават на котки

Ако погледнете рафтовете на любимия си магазин за домашни любимци, ще видите много продукти с различен състав. Но кои са най-добрите витамини и минерали за котки и как да изберем препарати въз основа на нуждите на конкретно животно? За да се доближим до отговорите на тези въпроси, да видим групите вещества, които са необходими и най-често дефицитни при котките, независимо от породата и възрастта.

Водоразтворими витамини за котки

На първо място, това е комплекс от витамини от групи В и С (аскорбинова киселина). Витамините от група B са много, но котките имат особена нужда от тиамин, ниацин и рибофлавин, всички от които играят важна роля за повишаване на имунитета им. Когато се приемат заедно с аскорбинова киселина, известен антиоксидант, имуностимулиращото действие на тези вещества се засилва. Една от важните функции на витамин С е участието в синтеза на колаген, който образува съединителната тъкан (кожа, хрущял, връзки).

Други водоразтворими витамини включват холин и биотин, които са от съществено значение за кожата и козината. Дефицитът на тези вещества може да доведе до лошо зарастване на рани, повишена чувствителност към инфекции, отслабени рефлекси и обща слабост. Особено важно е да се следи балансът на водоразтворимите витамини при по-възрастните котки.

Мастноразтворими витамини за котки

Хранителни добавки за котки

Те изискват повишено внимание при боравене, тъй като представляват най-голям риск за котката при прекомерен прием. При постоянна употреба във високи дози те могат да достигнат токсични нива и да доведат до хипервитаминоза. Тази група включва витамини A, D, E и K, които обикновено се съхраняват в мастните тъкани и изискват липиди за по-добро усвояване.

Витамин А е добър за зрението на котката, D е от съществено значение за минерализацията на костите, Е е мощен антиоксидант, известен със своите имуностимулиращи ефекти. Витамин К участва в механизмите на кръвосъсирването, влияе върху скоростта на заздравяване на рани. Въпреки това, ако не се използват от клетките, те могат да бъдат токсични, което води до множество здравословни проблеми. Ето защо, преди да дадете на своя опашат приятел мастноразтворими витамини, не забравяйте да се консултирате с вашия ветеринарен лекар.

Желязо или железен сулфат за котки

Този микроелемент участва в оксигенацията на тъканите. Нуждата от желязо се увеличава при котки, заразени с чревни паразити. Едно от честите усложнения на инвазията е анемията, която намалява способността на кръвта да пренася кислород. Тъй като желязото е необходимо за синтеза на хемоглобин, увеличаването на съдържанието на елемента в кръвта може да допринесе за производството на този ценен протеин.

Калций и Магнезий за котки

Витаминно-минералните комплекси с калций за котенца допринасят за развитието на опорно-двигателния апарат. Те задължително се предписват при дефицит на макронутриента в диетата. Специална нужда от калций възниква при бременни котки, което е свързано с естествени хормонални промени в тялото. Костите, поради измиването на елемента, стават по-крехки, особено при по-възрастните животни. Приемът на калциеви добавки за котки е профилактика на такива състояния.

Калций и магнезий обикновено се предписват в комбинация. Магнезият подобрява усвояването на калция в организма на животните.

Научни факти за нуждите на котките от витамини

Затлъстяване при котка

Котките имат уникални хранителни нужди. Например, те се нуждаят от повече ниацин (Витамин В3), отколкото други животни, включително кучета. При повечето животни витамин А може да се произвежда в тялото от каротин, който се съдържа в червено-оранжевите зеленчуци. Но ензимът, необходим за производството, не е достатъчно активен при котките, поради което вече подготвеният за асимилация се добавя към състава на хранителни добавки и фуражи.

Витамин D се произвежда при излагане на слънце. Котките, както и кучетата, не могат да го синтезират в достатъчни количества, така че винаги трябва да получават витамина от диетата си. За разлика от кучетата, котките не могат да използват растителната форма на D толкова ефективно, колкото животинската. Следователно диетата на последния трябва да осигурява холекалциферол (D3) или нивата на ергокалциферол (D2) трябва да бъдат коригирани.

Има редица други характеристики, включително характеристики на метаболизма на есенциалните мастни киселини, по-високи изисквания за витамини от група В и нюанси на въглехидратния метаболизъм. Това означава, че котките не трябва да се хранят с кучешка храна и диетата на маца им трябва да бъде по-внимателно формулирана. Ако изберете търговски храни, които са етикетирани като формулирани според хранителните профили на AAFCO или тествани, тогава тези специални нужди вече са взети под внимание.

Симптоми на недостиг на хранителни вещества при котки

И така, витамините са водоразтворими или мастноразтворими органични вещества, които естествено присъстват в храната и са необходими в малки количества за правилното функциониране на тялото на котките и техния растеж. Някои елементи се произвеждат в тялото, други трябва да присъстват в ежедневната диета. Неспособността на животното да произвежда достатъчно витамини, лошото хранене може да доведе до заболявания. Проявите и последствията зависят от това кое вещество не е достатъчно.

Например, дефицитът на D причинява проблеми с костите, а дефицитът на витамин А причинява забавяне на растежа, намален апетит, очни инфекции, нарушена координация и увреждане на мозъка. Липсата на B1 (тиамин) води до загуба на тегло и тежки неврологични разстройства. А дефицитът на витамин Е е потенциално фатално заболяване, наречено стеатит, което се характеризира с възпаление на телесните мазнини. Важно е да се осигури правилното хранене на животните, за това има специални котешки храни с витамини.

Симптоми на хранителен дисбаланс и хиповитаминоза при котки

- Козина без блясък, матова и груба;

- Нарушения на апетита: епизоди на неконтролирана консумация, последвани от липса на интерес към храната;

- Кожни заболявания: дерматит, себорея или пърхот при котки;

- Промени в изпражненията: диария, запек често са свързани с липса на хранителни вещества;

- Теглото се променя внезапно: затлъстяването при котка или внезапната загуба на тегло са ясни признаци на лошо хранене.

Кога и струва ли си да давате витамини на котката си

Минерали и витамини за котки

Има постоянен дебат дали котките, кучетата и другите домашни любимци наистина се нуждаят от витамини, минерали и други добавки. Противниците на хранителните добавки разчитат на факта, че качествената храна за домашни любимци вече съдържа всички необходими хранителни вещества, включително минерали, витамини, аминокиселини, незаменими мастни киселини. Някои храни също съдържат пребиотици, пробиотици и антиоксиданти. Ако всички тези хранителни вещества вече са в храната, защо трябва да давате добавки на вашия домашен любимец?

Отговорът е прост: ако животното получава подходящи грижи и добро хранене, чувства се страхотно, тогава не е необходимо да му давате витаминни и минерални добавки.

Ако домашният любимец е болен, страда от някаква форма надефицит на макро- или микроелементи, като желязо, калций или калий, тогава добавянето на тези компоненти към диетата ще донесе необходимите ползи. Освен това животните могат да имат проблеми с усвояването на определени елементи. В такива ситуации ветеринарният лекар може да препоръча как да се допълни диетата за по-добро усвояване.

Така че хранителните добавки наистина могат да бъдат полезни, когато домашните любимци имат специфични заболявания. Затова е необходимо добавките да се приемат само след консултация с ветеринарен лекар и преглед. Най-често комплексите се предписват в следните случаи:

- бременност, кърмене на котенца;

- стомашно-чревни проблеми, които пречат на ефективното усвояване на хранителните вещества;

- потвърдена хиповитаминоза;

- определени заболявания или периода на възстановяване след тях;

- липса на адекватно хранене.

Видове добавки за котки

Минерали и витамини за котки

Подобно на хранителните добавки за хора, препаратите за котки се различават по състав, форма на освобождаване: таблетки, капсули, разтвор. Има няколко ключови съставки, които почти винаги ще намерите в добавките:

- Подсилващи витамини и минерали. Има моно- или мултивитамини продукти. Такива добавки съдържат елементи, които вече споменахме по-горе;

- Есенциални мастни киселини. Омега 3 и омега 6 поддържат качеството на козината и предотвратяват прекомерното линеене. Освен това предпазват имунната система, черния дроб, очите, мозъка, ставите. Точно както при хората, омега-3 мастните киселини подобряват здравето на сърцето и се борят с високите нива на холестерола. Котешките храни са с много по-високо съдържание на омега-6, отколкото омега-3, поради което много ветеринари препоръчват допълване на диетата с последните;

- Пробиотици. Това са „добри” бактерии, които подобряват състоянието на храносмилателната система. Пробиотичните комплекси съдържат микроорганизми като Lactobacillus acidophilus или Lactobacillus casei (също присъстващи в някои кисели млека), които контролират растежа на "лошите" бактерии в дебелото черво. Прилагат се при храносмилателни разстройства, след боледувания и антибиотично лечение;

- Хранителни добавки. Примерите включват глюкозамин, хондроитин и МСМ, вещества, които поддържат мускулно-скелетната система на по-възрастните животни. По-специално, те намаляват вероятността от заболявания на ставите и връзките.

Витамините за възрастни котки и котенца, като правило, действат целенасочено. Например, има минерални добавки за профилактика на желязодефицитна анемия и минерален дефицит. Добавките против опадане на козината спомагат за нормализиране на растежа ѝ по време на хиповитаминоза при котки. Повечето от тези лекарства съдържат витамини от група В, мастни киселини и цинк.

Биодобавките могат да бъдат закупени във ветеринарни аптеки, онлайн магазини и магазини за домашни любимци. Когато избирате, трябва да вземете предвид нуждите на животното. Ако домашният любимец като цяло е здрав, давате му храна с отлично качество, тогава няма нужда от добавки. Въпреки това, ако вашият ветеринарен лекар препоръча да ги включите в диетата му, струва си да се вслушате.

Вижте още:

- Най-допусканите грешки при хранене на котка;

- Как да даваме течно лекарство на котката си;

- Защо да даваме рибено масло на котката.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest