Miau.bg»Статии»Котки»Котешкото Здраве»Как да повишим имунитета на котката?

Как да повишим имунитета на котката?

Как да повишим имунитета на котката?

Имунната система изпълнява защитна функция в организма. Ако отслабне, домашният любимец става уязвим към ефектите на вирусни и бактериални инфекции. За да предотвратите това, трябва да повишите имунитета на котката и да се опитате да го поддържате.

Понякога не можем да разберем защо имунитетът на котка е намалял. Може да има няколко причини:

- Късна ваксинация на котето или пълна липса на ваксинации;

- Неблагоприятни условия за отглеждане на животното;

- Наличието на хронични заболявания при котката;

- Бременност при писаната и кърмене;

- Небалансирана диета;

- Заразяване с котешки паразити;

- Следоперативен период;

- Авитаминоза;

- Пасивен начин на живот.

Имунитетът на котката, както на всяко друго живо същество, е два вида - вроден и придобит. Вроденият имунитет е даден от природата и се предава по наследство. Придобитият се формира през целия живот. Например, котенцата до една година имат силен имунитет, тъй като антителата на майка им се получават чрез майчиното мляко. Придобит имунитет се създава и ако котката е имала вирус или е била ваксинирана с многокомпонентна ваксина.

Как да разберем, че имунитетът на котката е слаб?

Собствениците на котки не винаги могат да разберат, че имунитетът на домашния любимец е намалял. Най-често намаляването на имунитета се наблюдава при котки през есенно-зимния и пролетния период. Възможни признаци:

- влошаване на качеството на козината;

- летаргия и апатия;

- отслабване на котката;

- загуба на апетит;

- секрети от лигавиците.

За да има вашата котка силен имунитет, трябва да сте по-внимателни към здравето и и при най-малкото съмнение за влошаване на състоянието трябва да се консултирате с ветеринарен лекар за съвет.

Как да повишим имунитета на котка?

Как да повишим имунитета на котката?

Ваксинирайте котката своевременно.

Ваксинациите формират силен имунитет срещу такива неприятни заболявания като бяс, хламидия, котешка чума и други. Котенцата започват да се ваксинират след навършване на три месеца, след което след 3-4 седмици процедурата се повтаря. В бъдеще ваксината се прилага ежегодно. По-добре е да имате специален календар, за да проследявате графика на ваксинацията. Ваксинирайте котките, като правило, с многокомпонентни ваксини. Тази процедура трябва да се извършва само върху здрави животни във ветеринарни клиники, за да сте сигурни, че ще се използва качествен препарат. Много собственици на котки погрешно вярват, че не е необходимо да се ваксинира животно, което живее постоянно в апартамент. Това е погрешно схващане, тъй като вирусите са склонни да се установяват върху дрехите и обувките. Така дори домашна котка може да се зарази с опасна болест.

Обезпаразитявайте котката.

Третирайте котката срещу бълхи и кърлежи, както и правете редовно обезпаразитяване. Една от най-честите причини за намаляване на имунитета на котка е инфекцията на тялото с хелминти и бълхи. Обезпаразитяването трябва да се прави на всеки три месеца. За това се използват специални препарати, произведени под формата на таблетки, суспензии капки. Като средство за премахване на бълхи и кърлежи можете да изберете шампоан, капки, антипаразитна каишка, спрей. Преди да изберете лекарство, не забравяйте да се консултирате с вашия ветеринарен лекар. Той ще ви помогне да изберете лекарството, като се съсредоточите върху здравословното състояние, възрастта и телесното тегло на животното.

Хранете котката си само с качествена храна.

Имунитетът на котката ще бъде по-нисък, отколкото би трябвало, ако храненето и не е достатъчно балансирано. Всеки ден животното трябва да получава оптималното количество витамини, микро и макро елементи, както и фибри и протеини. Това може да се постигне чрез избор на холистични и суперпремиум класове като храна. Кастрираните котки се нуждаят от специализирана диета. Такива животни са предразположени към висок риск от развитие на затлъстяване, което може да доведе до значително намаляване на имунитета. За да избегнете последствия, най-доброто решение би било да прехвърлите котката на специални храни.

Как да повишим имунитета на котката?

Поддържайте хигиена.

Вирусите и бактериите много обичат микрофлората на лигавиците, тъй като има отлични условия за тяхната жизнена дейност. Основният враг на тези микроорганизми е чистотата. Опитайте се да почиствате къщата си по-често и мийте купите на котката си всеки ден. Трябва също така да следите чистотата на ушите и очите, периодично да ги обработвате със специални средства и разтвори.

Добавете физическа активност.

Активността на котка може да бъде намалена поради естеството на характера, възрастта, както и след кастрация на котката. Физическата активност има положителен ефект върху формирането на имунитета, тъй като стимулира процесите на обновяване на кръвта. Опитайте се да играете с вашия домашен любимец по-често.

Подпомагайте чревната микрофлора.

Всяко нарушение на чревната микрофлора води до значително намаляване на имунитета. Тялото на животното става уязвимо към бактериален растеж. Използвайте хранителни добавки за целта след ваксинации, операции, лечение с лекарства, стрес, смяна на храната на котката, ако котката е пила замърсена вода.

Давайте витамини на котката.

Периодично допълвайте диетата на котката с витаминни и минерални комплекси. Въпреки факта, че повечето специални храни за котки са балансирани и съдържат витамини, ветеринарните лекари препоръчват да се дават на здрава котка комплекси от полезни вещества веднъж годишно. Особено препоръчително е това да се прави при по-възрастни котки, по време на бременност и лактация, след операция или заболяване, по време на периода на линеене, за малки котенца.

Как да повишим имунитета на котката?

Днес ветеринарните аптеки предлагат разнообразна селекция от витамини за котки и препарати за повишаване на имунитета на котката. Тези комплекси имат специфична функция, например подпомагат функционирането на опорно-двигателния апарат или поддържат здравето и красотата на козината. Необходимо е да изберете лекарството, като се съсредоточите върху възрастта и характеристиките на тялото на животното. За да сте по-сигурни в избора си е добре да се консултирате с ветеринарен лекар.

Прилагайте имуномодулатори.

Имуномодулаторите са лекарства, които повишават имунитета на котките. Те стимулират производството на интерферон и повишават нивото на левкоцитите в кръвта. Благодарение на имуномодулаторите, тялото се противопоставя на вирусни и бактериални инфекции. стимулират производството на интерферон и повишават нивото на левкоцитите в кръвта. Въпреки факта, че лекарствата за повишаване на имунитета не увреждат тялото на котката, ветеринарните лекари настояват, че те трябва да се използват само по предназначение. Ако домашният любимец се храни балансирано и периодично приема витамини и пребиотици, имунитетът ще бъде висок. По-често имуномодулаторите се предписват, ако домашният любимец страда от хронично заболяване, като алергия или е хванал инфекция. В този случай ветеринарният лекар ще предпише подходящо лекарство.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest