Miau.bg»Статии»Котки»Хранене и Отглеждане»Знаци, че спешно трябва да сменим храната на котката

Знаци, че спешно трябва да сменим храната на котката

Знаци, че спешно трябва да сменим храната на котката

Когато става въпрос за котки няма как да не си припомните симпатичния котарак Гарфилд от американския сериал, който за първи път излиза през 2004 г. пред публиката. Онзи тромав, остроумен и леко шишкав котарак, чиито реплики са „Аз не страдам от наднормено тегло, а от недостатъчен ръст.“, както и „Котките не питат, те просто взимат всичко, което им е нужно“.

Ако оставим настрана Гарфилд обаче за котките никак не е полезно да ядат това, което им хареса или пък онова, което им предлагаме ние като техни стопани.

Безбройните реклами, предлагащи котешки храни могат да объркат дори и най-опитните или загрижени собственици на мъркащи любимци. Не винаги по-скъпата храна е по-качествена, както и не винаги по-охолните дажби биха повлияли благотворно на здравето на вашия мъркащ приятел.

Най-общо казано храните за котки могат да са или под формата на консерви или под формата на гранули. За по-кратко ще назовем консервите „мокра“ храна, а гранулите „суха“.

За здравето на котешкия приятел е важно да получава както мокра, така и суха храна. А по отношение на сухата храна е от изключително значение тя да се поднася и с купичка прясна вода.

Видът на храната, честотата на хранене, както и размера на котешките порции зависи от възрастта и здравословното състояние на котката. Достатъчно подробна информация по отношение на котешката храна можете да получите дори когато просто си „сърфирате“ из нета. Но дори и да спазвате всякакви правила относно храненето на вашия любимец и дори да му закупувате най-скъпата храна се оказва, че тя не е подходяща за него.

Кои са знаците, че трябва да смените спешно храната на котката?

1. Повръщане

Когато става въпрос за повръщане, имайте предвид, че е неминуемо явление при котките. Докато старателно облизват козината си, те поглъщат и част от нея и съответно организма им ще иска да изхвърли този отпадъчен материал. Чрез повръщане, естествено. Ако повръщането на котката обаче се случва непосредствено след храненето на животинката и в него няма следи от косми, то най-вероятно това се дължи на самата храна, която е неподходяща за котката.

Хранене на котката
Снимка: guvo59/pixabay.com

2. Разстройство или запек

Винаги следете какви са изпражненията на домашния ви любимец, защото по тях най-добре може да се прецени дали му предлагате подходящата за него храна. При разстройство го лишете от следващата му порция храна и задължително я заменете с друга. Същото важи и при запек. Предлагането на вода и в двата случая е задължително, както е добре и да проверите какви са реакциите на котката при смяната на суха и мокра храна и обратното.

3. Натравяне

Много собственици на котки се мислят, че могат да предлагат на домашните си любимци домашно приготвена храна. Такава, която похапват те самите. Това е пълен абсурд, защото някои продукти като чесън и лук могат да са направо токсични за котките.

4. Затлъстяване

Котката ви е млада и игрива, но склонна към затлъстяване. В случай, че не я прехранвате, най-вероятно не ѝ давате подходящата за възрастта и породата ѝ храна.

5. Проблеми с козината

Дори и котката ви да се храни с апетит, да няма позиви за гадене, да не дебелее и да няма стомашно-чревни проблеми, загубата на козината ѝ също може да е симптом, че нещо в менюто ѝ не е както трябва. Обикновено ниско съдържание на мазнини. Обърнете специално внимание на това като не забравяте, че котките са изключително месоядно животинки. Можете да почерпите котките с броколи и карфиол, или дори моркови и зелен боб, но ако не им предоставяте достатъчно протеини те не само че ще загубят лъскавия си косъм, но ще започнат и да линеят. И това е знак, че трябва да смените храната на котката.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest