Ендометритът е заболяване, което се причинява от възпалителен процес в повърхностния слой на ендометриума, вътрешната лигавица на тялото на матката. От него могат да страдат не само хората, а и животните бозайници. Ще разгледаме особеностите на ендометрита при котките - нашите любими домашни питомци.
Видве котешки ендометрит
Възпалението на маточната лигавица се развива в резултат на патогенното действие на микробите. Последните проникват в гениталния тракт при задържане на плацентата, трудно раждане на котката, атония на матката, по време на полов акт, при разпространение на възпалителния процес от вагината и шийката на матката, както и ендогенно от други органи и тъкани. Податливи на това котешко заболяване са както раждалите, така и нераждалите котки. Старите животни боледуват по-често от младите.
Заболяването има няколко форми:
- Следродилно гнойно-катарален ендометрит. Това е остро възпаление на маточната лигавица с гнойно-катарален характер.
- Остър фибринозен ендометрит. Представлява възпаление на маточната лигавица, което протича с отделяне на ексудат, богат на фибрин.
- Катарален следродилен ендометрит. Той се характеризира с увреждане на повърхностните слоеве на маточната лигавица и отделяне на мукозен ексудат. Може да се прояви както в остра, така и в хронична форма.
Причини за ендометрит при котките
Основната причина за заболяването са различни инфекции на гениталните органи (Escherichia coli, Staphylococcus spp., Streptococcus spp., Pseudomonas spp., Proteus., Kleibsiella spp. и много други). В момента водещото място в етиологията на заболяването е заето от смесена вирусно-бактериална инфекция.
Остро следродилно възпаление на ендометриума се развива поради определени причини: задържане на плацентата, прилагане в родовия канал и маточната кухина по време на раждането на вещества, които разрушават или утаяват мукополизахаридите (полизахариди, които играят активна роля в процесите на взаимодействие на тялото с инфекциозни агенти), инфекция, хипотония и атония на матката, забавени лохии (изтичане на кръв от матката) след раждане.
Хроничният ендометрит е резултат от хормонални нарушения или инфекция на матката.
Предразполагащи фактори са намаляването на общата устойчивост на организма, неадекватното хранене и липсата на движение по време на бременност.
Основните причинители на ендометрита при котките са опортюнистични аеробни и анаеробни бактерии, които съставляват нормалната микрофлора на женските долни генитални пътища на котките.
Значителна роля във възникването и протичането на инфекциозния процес в следродовия период играе намаляването на имунологичната реактивност. Установено е, че дори при здрави животни се наблюдава частично отслабване на имунитета в ранните етапи на следродилния период.
Симптоми на ендометрит при котките
Симптомите на хроничен ендометрит при котки се появяват 2-6 седмици след акта и са патологично течение от гениталната област. При продължителен ход на процеса се отбелязва симетрична загуба на козина и хиперпигментация на кожата в крупата и бедрата. Това е признак на хормонален дисбаланс.
Острият ендометрит се появява на 2-5-ия ден след раждането. Има лека треска (повишаване на телесната температура с 0.5-1 ° C), намаление или липса на апетит и намаляване на секрецията на мляко. От външните полови органи се отделя мукозен или мукопурулентен секрет, който е по-течен по време на интензивен възпалителен процес, често примесен с кръв. Обикновено отделянето на секрет от гениталните органи се открива сутрин по присъствието му на пода, където лежи животното. При ендометрит, за разлика от вагинит, изхвърлянето от вулвата е по-обилно, увеличава се, когато животното лежи.
Матката е увеличена, шийката на матката не е затворена. Определя се болка при палпация. Котката често позира, за да уринира, стене и извива гърба си.
Диагностика на котешкия ендометрит
Само опитен ветеринарен лекар може да постави правилна диагноза и правилно да установи формата на заболяването, като се ръководи от:
- история на заболяването на животното,
- резултати от визуална проверка,
- вагинални изследвания,
- данни от общи анализи.
Ако е необходимо, ветеринарният лекар ще предпише кръвен тест за полови хормони. Това ще ви позволи правилно да определите причината за заболяването и да създадете правилния режим на лечение.
Ултразвукът често се използва за бързо и безболезнено диагностициране на ендометрит. Позволява да се идентифицира натрупването на излишна течност в матката и удебеляването на покриващата я лигавица.
За потвърждаване на диагнозата може да се използва рентгенов метод. Матката, променена под въздействието на протичащи възпалителни процеси, ще бъде открита на предното изображение под формата на потъмняване.
Лечение на ендометрит при котките
Консервативното лечение на ендометрит при котки се състои от антибактериална, противовъзпалителна и хормонална терапия. Освен това ветеринарният лекар може да предпише витамини и имуностимулиращи средства (например за възрастни животни).
В особено трудни ситуации ветеринарният лекар предписва промиване на матката. Извършва се със специален разтвор и само в болница под наблюдение. За бързо възстановяване на котката се препоръчва масаж на матката през коремната стена.
Препоръчителният метод на лечение, ако вашият домашен любимец няма развъдна стойност, е стерилизация. Това е радикална хирургическа интервенция, която позволява не само бързо да се елиминира болестта, но и да се избегнат възможни рецидиви в бъдеще.
Хирургията се избягва, когато пациентът е младо животно и собственикът възнамерява да създаде потомство. Тъй като вероятността от рецидив остава след всяко раждане, се препоръчва да се извърши кастрация след успешно завършена бременност.
Прогноза за възстановяване на котката
Острият ендометрит при правилно и навременно лечение обикновено води до възстановяване на плодовитостта, особено в първите дни на заболяването, когато метаболитните процеси в тъканите протичат на доста високо ниво.
Усложнения при котешки ендометрит
Ако ендометритът при котката не се лекува своевременно, инфекцията може да се разпространи във фалопиевите тръби или по-дълбоките слоеве на матката, което впоследствие може да причини безплодие, сепсис или дори смърт. Ендометритът често води до котешка пиометра.