Miau.bg»Статии»Котки»Котешкото Здраве»Пиометра при котка - симптоми и лечение

Пиометра при котка - симптоми и лечение

Пиометра при котка - симптоми и лечение

Едно от най-опасните заболявания на половата система на женските котки е котешката пиометра. Това е натрупване на гнойно съдържание в маточната кухина, което при липса на навременно лечение води до сериозни септични усложнения и смърт на животното.

Причини за пиометра при котките

Пиометрата обикновено се свързва с високи нива на прогестерон и естроген в тялото на животното. В резултат на това котките развиват кистозна ендометриална хиперплазия: ендометриумът става необичайно удебелен поради образуването на кистозни структури, пълни с течност. Ако тази течност навлезе в лумена на матката, тя се превръща в отлична среда за растеж на бактерии, което води до разрушаване на кистозни структури, разпространение на инфекция и развитие на пиометра.

Пиометра при котките понякога възниква и в резултат на задържане на плода или плацентата, травма по време на раждане или инструментална намеса по време на затруднено раждане.

Неконтролираното използване на лекарства за потискане на еструса (против разгонване при котките) при някои котки води до промени в хормоналните нива, в резултат на което се развива кистозна ендометриална хиперлазия.

Симптоми на пиометра при котките

Заболяването най-често се среща при женски котки на възраст над 5 години, както тези, които никога не са имали потомство, така и тези, които са раждали един или повече пъти.

Признаците на пиометра при котките включват обилно вагинално течение, намален или загуба на апетит, депресия при котката, летаргия, загуба на тегло и лош външен вид. Котката уринира често и пие много, а понякога повръща и/или има диария. При някои котки загубата на апетит и депресията са леки.

Явно вагинално течение се наблюдава само при котки с отворена пиометра. В повечето случаи секретите са розови, кафяви или кремави на цвят.

Котка

При пиометра от затворен тип няма вагинално течение, матката е силно разтегната, което води до уголемяване на корема. Може дори да се заблудите, че котката е бременна. Заболяването става тежко.

Диагностика на пиометра при котките

Необходимо е да се изключат други възможни причини за такова течение: вагинит, травма, наличие на чуждо тяло във влагалището, тумор.

Необходими са допълнителни изследвания за установяване на диагнозата. Диагнозата се потвърждава, ако на рентгеново изследване се наблюдава увеличена матка.

Ултразвукът на матката е надежден диагностичен метод. В комбинация с лабораторни кръвни изследвания ви позволява да поставите правилната диагноза в почти 100% от случаите.

Кръвен тест при котки с пиометра може да покаже левкоцитоза, хиперпротеинемия и повишени нива на урея.

Преди започване на терапията и по време на нейното прилагане е необходимо да се наблюдават редица допълнителни показатели: ректална температура, съдържание на уреен азот в кръвта, серумни концентрации на калий и натрий и диуреза. Отклонението на тези параметри от нормата е сред факторите, които влошават тежестта на заболяването.

Лечение на пиометра при котките

Бактериалната инфекция се среща при 10-15% от котките с пиометра. От това следва, че всички болни котки трябва да получават антибиотици. Също толкова важно е да се следи състоянието на водния метаболизъм. Отстраняването на матката и яйчниците се счита за оптимален избор за лечение на котешка пиометра и като правило дава добър резултат: източникът на инфекция е напълно елиминиран и повечето котки се възстановяват бързо.

Котка с пиометра

Ако животното има висока разплодна стойност и все още не е навършило 6 години, тогава лечението на пиометра може да бъде консервативно. В този случай се използват простагландини. Лечението с простагландини трябва да се комбинира с антибиотична терапия.

По време на лечението котката трябва да бъде внимателно наблюдавана, с пълен преглед поне два пъти дневно. След първата инжекция с простагландин котката се хоспитализира за един ден за наблюдение. Но няма нужда да я държите в клиниката през целия курс. Ако лечението с лекарства се проведе успешно, еструсът на котката се възобновява след 1-6 седмици.

Препоръчително е да се размножава по това време, за да се създаде потомство и да се намали вероятността от повторна поява на инфекция. Ако лечението на пиометра при котките не доведе до желания ефект и проявите на заболяването се увеличат и/или се подозира перитонит, тогава отстраняването на матката и яйчниците ще бъде единственият начин за лечение на пиометра.

Можем ли да предпазим котката от пиометра?

Единственият метод за предотвратяване на пиометра при котката е стерилизирането на котката. За разплодните животни се изисква медицински преглед най-малко веднъж на всеки шест месеца.

Ако вашият домашен любимец проявява симптомите, описани в тази статия, незабавно се свържете с вашия ветеринарен лекар! Забавянето може да му струва живота!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest