Всеки стопанин на куче може да опише радостта на своя лаещ домашен любимец, когато в края на деня се прибере у дома. Защо кучето ти се радва, когато се прибираме?
За болшинството хора тази неподправена радост идва от факта, че стопанинът храни своя питомци и се грижи за неговите нужди, но всъщност причините са малко по-различни.
Знаем, че предците на днешните кучета са вълците. Разделянето на двата вида е процес, случил се преди 15 хиляди години и еволюцията е казала своята дума, но общото начало все още дава отражение върху кучетата.
Научно изследване е показало, че нашите четириноги приятели наистина ни обичат, но не защото ги храним и се грижим за тях. Те различават всеки човек от друго куче посредством миризмата, стимулираща отговор в мозъка им.
Според учените всеки човек от семейството за най-добрия ни приятел е част от глутницата, подобно на вълчите общества. В тях попадат майката, бащата, децата и близки роднини, които често посещават дома и са разпознавани от кучето. Тъй като сме част от глутницата, нашите домашни питомци ни разпознават и обичат като свое семейство.
При вида на човек от семейството, те изпитват същите чувства, които ние изпитваме, когато видим приятел или човек, когото обичаме. На тях им липсва достатъчно богат речников състав да изразят тези емоции и ги демонстрират по добре познат на всеки начин. Затова кучетата се радват с подскачане и близане на стопанина.
Тези заключения подсказват, че нашите четириноги любимци могат да бъдат лесно приучени да се отнасят добре с посетители в дома, ако е осъществена правилна ранна социализация, показваща на мъника, кои хора наоколо са добронамерени и да го научи да се отнася с доверие към тях, да ги приема.
Самото животно попива поведението на стопаните и ще бъде добре разположено към по-широк кръг хора, ако такова е поведението и на неговите стопани. При затворени и мнителни собственици най-вероятно кучето им също ще проявява по-ниска търпимост към непознати. Колкото по-широк е кръгът от любими хора, толкова по-щастливо е кучето и това трябва да се има предвид при социализацията и създаването на ежедневието му.
Прочетете още за поведението на кучетата.