Когато забележите, че кучето ви кашля, понякога не можете да прецените дали това е признак на сериозен проблем или нещо, което може лесно да се реши с минимални усилия. За целта сме ви подготвили няколко съвета за това как да разпознавате кашлицата на кучето си. Имайте предвид обаче, че не е препоръчително да самолекувате домашния си любимец, без да се допитате до сертифициран ветеринар.
Причини за кашлицата при кучетата
Кашлицата може да се дължи на всякакъв вид дразнене в дихателните пътища, от горните дихателни пътища и трахеята, чак до белите дробове. Повръщането на кучето или давенето също понякога могат да изглеждат като кашлица, така че ако имате някакви съмнения, извадете телефона си и направете видео на домашния си любимец, докато кашля - така можете да покажете на ветеринаря по-късно как точно кучето кашля вместо да се опитвате да пресъздадете самите вие звуците, които е издавало.
Видове кашлица при кучетата
В някои случаи самия начин, по който звучи кашлицата на кучето, може да разкрие причината за проблема, така че е препоръчително да сте готови да направите видео на кучето си във всеки един момент. Сухата, силна и шумна кашлица, която звучи сякаш кучето ви се опитва да изкашля дробовете си, е типична за трахеита. Меката, хриптяща кашлица обикновено е показател за белодробни или сърдечни заболявания. Кашлица, която звучи като крясък и е придружена със силно вълнение или дърпане на каишката, е често срещана при малките породи кучета с трахеален колапс.
Кога има повод за притеснение?
- Ако кучето ви кашля повече от 5 дни
- Ака кучето ви кашля и изглежда летаргично или не желае да се движи
- Ако при кашлица, кучето ви пада или припада
- Ако кучето ви отказва храна или има някакви други проблеми като диария или повръщане в комбинация с кашлицата
- Ако кучето ви има бледи венци или има синкав оттенък на венците
Кога няма повод за притеснение?
- Ако вашето куче има лека кашлица, но като цяло е весели и жизнено, кашлицата може да се излекува с малко повече почивка
- Много вирусни инфекции включват кашлица и се срещат при млади, иначе здрави домашни любимци, но те не са нищо сериозно
- Случаите, в които дори да е нещо нищожно, не трябва просто да „изчакате и да видите“ са ако вашето куче има анамнеза за сърдечен шум или изглежда по-тихо от обикновено или му липсва енергия. Нелекуваните сърдечни и белодробни заболявания могат да бъдат много сериозни и тежки за всички засегнати, ако не бъдат идентифицирани навреме.
Диагностициране на причината за кашлицата при кучетата
Физическият преглед при ветеринаря и историята на заболяванията на домашния ви любимец най-често ще покажат каква е причината за кашлицата. Вашият ветеринарен лекар ще прослуша сърцето и белите дробове на кучето, ще провери температурата и лимфните му възли и може да препоръча определен вид лечение или някои допълнителни тестове въз основа на събраната информация. По-нататъшното тестване може да включва кръвни тестове, дирофилариоза и рентгенови лъчи за идентифициране и изключване на някои често срещани кучешки заболявания, включващи кашлица като симптом. Ако кашлицата има хроничен характер, ларингоскопията или бронхо-алвеоларният лаваж могат да помогнат за идентифициране на причината за появата й.
Лечение на кашлицата при кучетата
В много случаи лечението включва антибиотици, подтискащи кашлицата и подпомагащи организма и имунната система. Осигуряването на топла, средно влажна среда и използването на купа може да помогне за овлажняване на дихателните пътища на кучето и изчистването им от слуз, ако това е част от проблема. Ако кучето ви има нещо по-сериозно като сърдечно заболяване, може да е необходим приема на диуретици и специфични лекарства за сърцето.
Какво мога да давам на кучето си при кашлица?
Избягвайте да давате човешки лекарства на вашето куче, освен ако вашият ветеринарен лекар изрично не го е изписал. Начинът, по който кучетата абсорбират лекарствата, е доста по-различен от хората и много човешки лекарства могат да бъдат токсични или да имат нежелани странични ефекти върху домашните ви любимци. Ако кучето ви има кашлица, избягвайте контакт с други кучета, не излизайте на студен въздух и го дръжте отпочинал и тих, докато не посетите ветеринарен лекар.
Когато не сте сигурни за състоянието на кучето си или имате съмнения, винаги се консултирайте с ветеринарен лекар преди да предприемете каквито и действия, за да сте сигурни, че вашето болно куче ще получи най-добрата и правилна грижа. Дори когато става въпрос само за лека кучешка кашлица.