Анемия при кучетата се наблюдава, когато броят на червените кръвни клетки намалява драстично или хемоглобинът е в много ниски нива. Може да съществуват и двете състояния едновременно. Червените кръвни клетки и хемоглобинът имат задача да транспортират кислорода от белите дробове до други части на тялото. При тежки форми на заболяването то е животозастрашаващо за животното, а леките форми могат да се овладеят с помощта на ветеринарния лекар на домашния питомец.
Причини за анемия при кучета
Кучешката анемия е различни видове и всеки има своите симптоми и причини. Ето някои от тях:
- Анемия от кръвозагуба - обикновено причината е нараняване, операция или нарушения при кървенето. Може да се предизвика от вътрешно кървене при язвена болест, паразити, рак и други;
- Хемолитична анемия - предизвиква се от унищожаването или съкращаването на живота на червените кръвни клетки. Може да бъде с автоимунен характер, заради наследствени заболявания, токсини и други;
- Аплатична анемия - получава се поради недостатъчно производство на червени кръвни клетки. Заболявания на костния мозък, тумори, бъбречни проблеми, някои лекарства може да доведат до такъв тип анемия;
- Метхемоглобинемия - причинява се от свръх количества метхемоглобин в кръвта. Резултат е от оксигенирането на желязото поради генетични разстройства или лекарства.
Симптоми на анемия при кучета
Симптомите на това заболяване при кучетата варират от леки до тежки, като в някои случаи те изобщо не се проявяват и болестта се открива при рутинни прегледи. Симптомите на анемия при кучетата, които все пак трябва да се наблюдават при съмнение са следните:
- Бледи венци;
- Бледи уши или очи;
- Безцветна кожа или лигавици;
- Слабост, умора и депресия у домашния питомец;
- Загуба на апетит;
- Черни изпражнения;
- Подуване на лицето;
- Ускорен пулс;
- Ускорено дишане;
- Хипотермия.
Лечение и профилактика на анемия при кучета
Лечението на болестта при кучетата се провежда задължително от ветеринарен специалист. Лечението е според вида, тежестта на заболяването и други специфични фактори и не е общовалидно за всеки конкретен случай. Най-общо се прилагат някои процедури.
- Вливане на интравенозни течности;
- Преливане на кръв;
- Преливане на костен мозък;
- Антибиотици при бактериална инфекция;
- Смяна на лекарства, които могат да предизвикат анемия;
- Имуносупресия при автоимунен процес;
- Лекарства за стомашно-чревния тракт;
- Добавки с калиев фосфат.
За да се избегнат тежките състояния е нужна профилактика, включваща спазването на някои правила като: предпазването на кучето от бълхи и кърлежи, предпазване от досег с токсини, въздържане от хранене на кучето с човешка храна, опазване на домашния любимец от сериозни наранявания.
Младите животни се справят с по-леките форми на болестта бързо, но тежките форми, предизвикани от животозастрашаващи заболявания могат да имат фатален изход. Осъзнаването на сериозността на тази болест е гаранция, че лечението ще бъде адекватно и навременно.