Едно от най-често срещаните заболявания сред кучетата е панкреатитът - възпаление на панкреаса. Той е придружен от нарушение на функциите на храносмилателната система, увреждане на панкреаса и общи нарушения в работата на целия организъм, поради което изисква своевременно лечение.
За да предотвратите развитието на опасни последици и да осигурите здравето на любимия си домашен любимец, научете всичко за това как и по какви причини се появява панкреатитът, както и как се извършва диагностиката и лечението на кучешкия панкреатит.
Панкреатитът при кучета е възпаление на панкреаса. Отнася се до болезнените и опасни заболявания, които изискват бърза диагностика и ефективна терапия. Може да се появи както в хронична, така и в остра форма.
Редица породи кучета имат генетична предразположеност към това заболяване. Те включват:
- боксери;
- шпаньоли;
- той пудели и др.
Причини за панкреатит при кучета
Панкреасът при кучета изпълнява няколко функции наведнъж. Един от тях е производството на специални ензими, необходими за смилането на месото. И ако често се правят грешки в диетата на животно (например, постоянно му се дават пушени, консервирани или мазни храни), тогава тези ензими спират да работят. В резултат на това се нарушават функциите на стомашно-чревния тракт, а една от последиците е възпалителен процес, който обхваща панкреаса.
Основните причини за панкреатит при кучета са:
Неправилно хранене на кучето
Това е най-честият фактор, който включва хранене с некачествена (например евтина) или неподходяща храна. Храните, неподходящи за животни, включват прекалено пикантни, с изтекъл срок на годност, мазни и пържени. Не се допуска рязка промяна в диетата (например от естествена храна към суха храна).
Лекарствена терапия
Дългосрочната употреба на редица лекарства (например диуретици и естрогени) може да причини неизправности в храносмилателната система, една от които е възпаление на панкреаса. За да избегнете това, не предписвайте лекарства сами, винаги се свържете с вашия ветеринарен лекар и контролирайте предписаната от него доза.
Инфекциозни кучешки заболявания
Някои видове патогени (бактерии), влизащи в тялото на кучето, засягат панкреаса. Те включват вирусен ентерит, вирусен хепатит, чума и дори инфекциозен ларинготрахеит. Навременната ваксинация на домашен любимец намалява вероятността от заразяване с инфекции, които са опасни за здравето и живота му.
Чернодробни заболявания
Панкреатитът се причинява не само от външни, но и от вътрешни фактори (например други заболявания на животното). Те включват чернодробно заболяване, включително хепатит и цироза. Дори камъните в жлъчката могат да доведат до сериозни усложнения, едно от които е увреждане на панкреаса.
Други причини, които могат да провокират смущения в храносмилателната система на кучетата, включват: затлъстяване, тежки заболявания на стомашно-чревния тракт, отравяне с отрови или химикали. Често възпалението на панкреаса се диагностицира на фона на захарен диабет и нарушения на ендокринната система (например хипотиреоидизъм).
Признаци на панкреатит при кучетата
Първото нещо, на което собственикът трябва да обърне внимание, е промяна в апетита на кучето. Кучето често оставя храната в купата или напълно я отказва, но в същото време пие много вода. Поради намаления апетит домашният любимец започва постепенно да отслабва. Тялото му е изтощено, той бързо губи тегло.
Други признаци, които ще ви помогнат да идентифицирате панкреатит при вашето куче рано и да потърсите ветеринарна помощ, включват:
- пристъпи на повръщане при кучето (най-често се появяват в рамките на 5-15 минути след хранене);
- нарушения на изпражненията;
- сухи лигавици;
- повишаване на телесната температура;
- отслабване;
- матова козина;
- диспнея.
Кучето губи интерес към игри и разходки, отказва любимата си храна и дори лакомства. В тежки случаи е възможно подуване на корема, придружено с болка. При докосване в тази област кучето скимти и се скрива или става агресивно. Ако подозирате, че животното има панкреатит, обърнете внимание на позите за сън и почивка. Поради силна болка домашният любимец се опитва да се свие на топка.
Видове кучешки панкреатит
Панкреатитът при кучета от малки и големи породи може да бъде първичен или вторичен. В първия случай се развива под въздействието на външни фактори (например при неправилна диета), във втория случай е следствие от съществуващи заболявания (например хепатит). Вторичният панкреатит е необратим и следователно изисква поддръжка на щитовидната жлеза през целия живот на домашния любимец.
Форми на панкреатит при кучета, в зависимост от хода на заболяването:
Остър панкреатит при кучето
Пристъпите на остър панкреатит са придружени от тежки симптоми и тежки последствия. Те включват развитие на некроза, абсцеси и дори сепсис. В тази ситуация трябва да действате бързо, като незабавно се свържете с ветеринарна клиника. При остър панкреатит има затруднено дишане, дехидратация и ускорен сърдечен ритъм.
Хроничен панкреатит при кучето
В ранните етапи на развитие е почти безсимптомно. Няма очевидни признаци на заболяването, но разрушаването на панкреаса вече е започнало. Хроничният панкреатит се характеризира със симптоми като енуреза (незадържане на урина), треперене на лапите и повишено образуване на газове.
И двете форми на панкреатит при кучета изискват навременно и най-важното професионално лечение!
Какви са последствията от панкреатит при кучетата?
Ако сте внимателни към здравето на вашия домашен любимец, веднага ще забележите промените. В този случай не трябва да търсите начини за самолечение, а незабавно да се свържете с ветеринарен лекар, за да подложи кучето на преглед, да идентифицира причините и да предпише ефективна терапия.
Последствията, до които панкреатитът може да доведе, ако не се лекува:
- некроза (смърт на панкреаса);
- тежка интоксикация на тялото;
- отравяне на кръвта;
- запушване на жлъчните пътища;
- перитонит (възпаление на перитонеума);
- други опасни усложнения до смърт.
Диагностика на панкреатита при кучето
Невъзможно е самодиагностицирането на заболявания на панкреаса. Панкреатитът лесно може да бъде объркан с други заболявания на храносмилателната система, така че най-доброто решение би било да се свържете с опитен ветеринарен лекар. Колкото по-скоро се свържете с него, толкова по-скоро ще бъде проверена диагнозата и ще бъде предписано лечение.
В клиниката лекарят ще изслуша собственика и ще проведе задълбочен преглед на домашния любимец. Ако е необходимо, се предписват допълнителни изследвания:
- ултразвуково изследване (ултразвук);
- рентгеново изследване на коремните органи;
- биопсия;
- изследвания на кръв и урина;
- гастроскопия на панкреаса и др.
Лечение на панкреатит при кучетата
Терапията за панкреатит при кучета е насочена към премахване на причината, която е провокирала неговото развитие и произтичащите от това симптоми. Няма едно лекарство, което да помогне с това заболяване, така че се предписва симптоматична лекарствена терапия.
При лечението на кучешки панкреатит се използват:
- Спазмолитични и аналгетични лекарства (обикновено под формата на инжекции).
- Антиеметични лекарства при силно повръщане.
- За възстановяване на водно-солевия баланс се предписват физиологични разтвори.
- Ако инфекциозно заболяване се развие на фона на панкреатит, тогава се предписва цял курс на антибиотична терапия.
- В редки случаи се използва хирургично лечение на панкреатит. Сам по себе си той не елиминира болестта, но предотвратява необратимо увреждане на тъканите на панкреаса.
Какво трябва да направи собственикът, ако кучето има панкреатит?
Първото нещо, което трябва да направите, е да се уверите, че на вашият домашен любимец е възможно най-удобно. Всякакви упражнения (като тренировки или дълги разходки) трябва да се отложат до възстановяване, тъй като те само ще доведат до дискомфорт. За 24 часа е необходима гладна диета. Ако кучето поиска храна, препоръчително е да му дадете каша (например овесена каша). През останалото време можете да давате само вода.
И най-важното е да се свържете с ветеринарния лекар. Не лекувайте кучето сами! Не рискувайте живота на вашия домашен любимец - поверете решението на проблема на професионалисти.
Хранене на куче с панкреатит: основни правила и препоръки
Няма да е възможно да се осигури възстановяване на куче без правилно и балансирано хранене. По време на лечението и след това се препоръчва да се спазва диета. Това включва пълно изключване от диетата на животното на такива продукти като:
- млечни храни;
- пържена риба;
- наденица;
- колбаси;
- сурови зеленчуци;
- печива;
- зеле;
- тлъсто и пържено месо;
- подправки;
- варива.
Хранете кучето си на малки порции през цялата диета. Премахнете напълно пържените и мазни храни, включително тези с добавена сол. Уверете се, че храната за кучето е с правилната температура: не прекалено гореща, но не и твърде студена. Средно броят на храненията трябва да бъде 5-6 пъти на ден (в зависимост от породата).
Уверете се, че вашето куче винаги има чиста, прясна питейна вода. Хранете го с постно месо (пилешко, пуешко), каша от елда или просо, варени зеленчуци. Ако се придържате към не естествено, а индустриално хранене, тогава изберете специална храна за куче с панкреатит.
Как да предпазим кучето от панкреатит?
Най-важното правило е да се осигури здравословна и адекватна диета, съобразена с породата и теглото на кучето. Не е необходимо да давате на вашия домашен любимец храна от масата или да избирате нискокачествена храна. Наблюдавайте кучето по време на разходката (особено ако го пуснете от каишката). То не трябва да събира остатъци от храна от земята.
Опитайте се да добавите към храната сурово месо и витамини. Що се отнася до витаминно-минералните комплекси, най-добре е да се консултирате с ветеринарен лекар. Той ще ви каже какви конкретни витамини са необходими за подобряване на състоянието и укрепване на тялото на вашия домашен любимец.
Други превантивни мерки за избягване на панкреатит:
- навременна ваксинация във ветеринарна клиника;
- комплексно лечение на възникващи заболявания;
- отказ от самолечение;
- поддържане на вашия домашен любимец активен;
- редовни прегледи при ветеринарен лекар.
Като следвате тези препоръки, можете да избегнете пристъпи на панкреатит при вашето куче. Основното е да действате бързо и да се свържете с експертите!