Кашлицата при кучето може да бъде чисто физиологична, като например докато яде или пък утолява жаждата си. Ако обаче забележите, че това е редовно, тогава може да се окаже, че кашлицата е симптом на някакво сериозно заболяване и се налага да бъде предприето своевременно лечение. Само ветеринарят може да диагностицира състоянието и да назначи съответното лечение, затова не бива да подценявате този симптом.
Причини за кашлица при кучета
Кашлицата при кучетата, подобно на хората, може да има краткосрочен характер, така и дългосрочен. Патологичните причини, които могат да причиняват това състояние, са доста разнообразни и в никакъв случай не бива да се занимавате със самолечение. Условно можем да разделим факторите, които причиняват кашлицата при кучето на две по-големи групи:
- симптоми на заболявания: сърдечни, паразитна инфекция, алергии, дихателни, увреждане на носоглътката или белия дроб;
- битови: при хранене, поглъщане на чужд предмет, притискане на каишката, структурата на дихателните пътища и други.
Във всеки един случай вие трябва да заведете кучето на ветеринар, който да го прегледа и да прецени каква е причината за кашлицата. Тя може да се проявява, както като самостоятелен признак, така и да е придружена от следните симптоми:
- мускулна слабост: домашният любимец се движи с трудност;
- нарушено дишане, задух при кучето;
- пяна от устата;
- примеси на кръв и храчки;
- кучето отказва да се храни;
- висока температура при кучето;
Алергична кашлица при кучета
Имайте предвид, че в зависимост от сезона кучето може да е алергично към цветен прашец или други промени в природата. Тази патология е придружена от рефлекторни реакции, включително кашлица. Ако обаче състоянието на домашния любимец се е влошило рязко, трябва незабавно да потърсите медицинска помощ, тъй като понякога развитието на болестта протича много бързо. Най-честите патологични състояния, които могат да се придружават с този симптом са:
- алергия;
- бронхит при кучето;
- инфаркт на белия дроб;
- възпаление на фаринкса;
- сърдечни заболявания при кучето;
- бронхиална астма.
Диагностика и лечение на кашлицата при кучето
Ветеринарят ще ви разпита откога е започнала кашлицата при кучето, дали има и друга симптоматика, на колко години е животното, както и дали има някакви други патологии. Заедно с това ще се направят различни изследвания, за да се изясни клиничната картина и да може да се предприеме адекватно лечение на заболяването. Най-често се прави бактериологично и цитологично изследване на храчката, бронхоскопия, рентген и ЕКГ.
Едни от медикаментите, които се използват в този случай, са имуномодулиращите лекарства, антибактериални, антивирусни препарати и отхрачващи. Голямо значение има и видът на кашлицата, а именно дали е сутрин или вечер, дали е влажна или суха и така нататък.
Всичко това може да помогне за поставянето на конкретната диагноза заедно със извършените изследвания. В зависимост от състоянието могат да се предпишат и други медикаменти, а именно като противовъзпалителни, сърдечни препарати, противовирусни, антихистамини, обезболяващи, антипиретици и други.
Обикновено кашлицата не е самостоятелен симптом, а е придружена и с други прояви на заболяването. След като се идентифицира причината, трябва да се започне лечение веднага, за да може да се минимизира шанса от усложнения, както и по-бързо да се възстанови кучето.