Стандартната грижа за кучето, включват редовните профилактични прегледи и профилактиката срещу паразити. Ако не се грижите добре за това, тогава в бъдеще може да се получат много сериозни проблеми със здравето на кучето, включително влошаване на състоянието, различни заболявания или дори смърт. Добре е да познавате симптоматиката на този проблем, за да можете своевременно да забележите, ако кучето има паразити.
Паразити при кучетата
Прието е да се смята, че под думите паразити се подразбират само глистите и бълхите, като първите тероризират животното отвън, а вторите - отвътре. За съжаление обаче, паразитите при кучетата са доста повече, просто тези са едни от най-разпространените.
- Кучешка тения;
- Кокцидиоза;
- Чревна протозооноза;
- Паразитна амеба;
- Пироплазмоза.
Симптоматиката може да се различава малко в зависимост от паразита, но като цяло основните признаци в този случай са:
- Диария - постоянна или да се появява само понякога;
- Метеоризъм;
- Болки в стомаха;
- Повръщане, оригване;
- Понижена активност, апатия и липса на апетит или обратното, увеличена раздразнителност;
- Лош дъх от устата;
- Влошаване на състоянието на козината;
- Намаляване на имунитета;
- Влошаване на храносмилането;
- Повишаване на температурата (при някои паразити);
- Загуба на теглото и обща слабост.
Диагностика и лечение на паразитите при кучетата
Точното и конкретно определяна на причинителя на състоянието е от съществено значение за провеждането на правилното и ефективно лечение на паразити при кучето. Към диагностиката можем да добавим следните мероприятия:
- Изследване на фекалиите;
- Анален и перианален секрет;
- Пълна кръвна картина (ПКК);
- Ендоскопия или колоноскопия;
- Биопсия на дебелото черво;
- Магнитен резонанс;
- Полимеразна верижна реакция;
- Имуносорбентен анализ.
Както сами разбирате, различните видове кучешки паразити понякога могат да имат различни симптоми, което може да усложни донякъде диагностицирането. След като се определи причината и вида на паразита обаче, се назначава и съответно лечение с медикаменти, които съответстват на състоянието и възрастта на кучето.
В случай че те са с локализация в стомашно-чревния тракт, тогава се назначава най-често метронидазол. Курсът на лечение продължава 5-10 дни, в зависимост от състоянието. Дозировката може да е различна и само ветеринарят може да реши каква да е тя. Важно е обаче да имате предвид, че това средство е доста агресивно и далеч не всички кучета могат лесно да го понесат.
В този случай могат да се получат странични ефекти, като например загуба на апетита или апатия. Това може да наложи смяната на медикамента от специалиста, който да е също ефективен при конкретните паразити, но и да е по-щадящ.
Като алтернативно лечение при по-леките случаи може да се предпише комбинация от лекарства от групата на сулфонамидите (например сулфадиметоксин) с широкоспектърни антибиотици (спирамицин, неомицин и други), които са необходими за блокиране на развитието на вторични инфекции и бактериални усложнения.
При комплексната терапия за лечението на различните паразити при кучето се използват също така и пробиотици, които възстановяват чревната микрофлора, тъй като често тя се разрушава под силното действие на агресивните медикаменти. За да се облекчи състоянието на кучето, могат да бъдат назначение различни спазмолитици, както и други симптоматични средства според състоянието на животното.
Важно е да обръщате внимание на всяка една промяна в здравословното състояние на питомеца си, тъй като това може ви подскаже за появата на някакви проблеми с кучето. Не по-малко важно е да се грижите за правилното и балансираното хранене, защото само така любимецът ви ще е винаги здрав и силен, за да се пребори лесно с всяка инфекция.