Miau.bg»Статии»Кучета»Здраве на Кучето»Кръвопреливане при кучетата - какво трябва да знаем

Кръвопреливане при кучетата - какво трябва да знаем

Кръвопреливане при кучетата

При кучетата, както и при хората, често се налага кръвопреливане за спасяване живота на четириногото. Най-честа причина е нараняване със силна кръвозагуба. Добрата новина при кучетата е, че те могат да се възстановят дори при загуба на 60 % от собствената кръв след кръвозагуба, ако навреме им бъде оказана помощ чрез кръвопреливане.

Знаем, че при кръвопреливането при хората е необходимо кръвната група, която предава и тази, която приема, да са идентични, или да се прелее кръв от универсалната група за кръводаряване. Същото положение важи и при кучетата. При тях има някои разлики. Кучешките кръвни групи, за разлика от човешките, са повече, те са 7 на брой. Говорим на А, В, С, D, Е, F и G.

Универсалният кръводарител при тях е група А или 1-ва група според номерацията. Интересен факт е, че котките имат само 2 кръвни групи, което прави процеса по откриване на подходящ донор по-лесен. Има също и двата фактора - отрицателен и положителен, както при хората. Съществува универсален метод за проверка на кръвната група при кучетата, както е при хората.

При кръвопреливането на четириногите питомци се налага да се следи много внимателно животното, тъй като при тях тялото реагира по-силно на приток на чужда кръв. Може да се появят алергични реакции като уртикария, сърбеж, които се появяват както веднага, така и след няколко дни.

За предотвратяване на подобни нежелани реакции са нужни изпитания за съвместимост. Прави се реакция на 1 милилитър серум и 0.1 милилитър еритроцити от донора, а резултатът е готов след 5 минути. Може да се направи и биологичен тест за съвместимост с малка струя кръв в продължение на 3 минути - 10-15 милилитра при едри породи и 3-5 милилитра при малките кученца.

Кръвопреливане при кучетата - какво трябва да знаем

Пробата се повтаря 3 пъти, а животното се следи за промени в кръвното налягане на кучето, пулса, дишането и други показатели. При реакции като тревожност, повръщане, тахикардия и други има несъвместимост, което не позволява кръвопреливане, тъй като животното умира при такъв случай.

Най-добре е преливането на кръв да стане от донорска свежа кръв, защото съхранената трябва да се преработи преди това. Без да се навреди на здравето на донора, може да се изтегли 10 милилитра кръв на 1 килограм живо тегло. Кръводаряването при кучетата е хуманен акт на собственика, какъвто е и кръводаряването при хората.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest