Кучето е не само добър и верен приятел на човека, но и голяма отговорност. Именно затова, ако сте решили да си вземете домашен любимец, трябва да се грижите добре за него и да забелязвате най-малките промени в самочувствието на питомеца ви.
Как кучето възприема болката?
Практиката показва, че заболяванията на храносмилателната система не са никак редки, като те могат да са, както вродени, така и придобити. Подобно на хората, така и кучетата може да ги заболи стомах, но за разлика от нас, те не могат да ни кажат това и да се оплачат. Любимците ви също могат да страдат от колики, метеоризъм, болки в стомаха и други. Заедно с това обаче кучетата са доста търпеливи и в повечето случаи могат да понесат болката, като дори няма да забележите някаква промяна в поведението им.
Кучето ще започне да проявява безпокойство едва, когато болката стане непоносима и съответно стопаните могат да забележат, че нещо не е наред с кучето им. Именно затова е важно внимателно да следите поведението на четириногия ви приятел и при най-малките признаци за неразположение, трябва да се свържете с ветеринар, където кучето ви ще получи квалифицирана и професионална помощ.
Признаци за болки в стомаха при кучето
Болката в стомаха на кучето може да бъде остра, тъпа, периодическа или пък постоянна независимо от локализацията. Веднага след като болковото усещане стане непоносимо, кучето ще започне да скимти и ще стане безпокойно. Продължителният болков синдром провокира сериозни нарушения и изменения в организма, които съответно могат да усложнят по-нататъшното лечение.
Симптоми на болка в храносмилателния тракт при кучето:
- намалена активност;
- сънливост;
- слаба реакция на дразнители;
- повишена жажда;
- нестабилен стол;
- гадене, повръщане след хранене или между храненията;
- стомаха на кучето къркори;
- аритмия, затруднено, повърхностно дишане;
- промяна в цвета на лигавиците;
- уголемен корем;
- липса на апетит при кучето, отказ от лакомства.
При палпация на стомаха кучетата изпитва силна болка. Те не дават да се докоснете до корема им и са много раздразнителни. Слабо реагират на външни дразнители, не изпълняват командите, с нежелание отиват на разходка и не искат да играят активни игри. Милите и дружелюбни питомци могат да започнат да проявяват безпричинна кучешка агресия, както към стопанина, така и към цялото семейство или другите животни.
Причини за стомашен дискомфорт при кучето
Към основните причини за стомашен дискомфорт могат да се причислят следните причини:
- отравяне на кучето с химикали, развалена храна;
- рязка промяна в диетата на кучето;
- хелминтни инвазии;
- вродени, придобити стомашно-чревни патологии (панкреатит, гастрит, гастроентерит);
- вирусни, бактериални заболявания (кучешка чума, ентерит, хепатит);
- перитонеални наранявания, които са придружени от кървене, увреждане на вътрешните органи;
- чужди предмети;
- тумори в храносмилателния тракт;
- хранене на домашен любимец с некачествена храна;
- възпаление на перианалните жлези;
- чревни инфекции при кучето.
Неправилното хранене на кучето също може да усложни ситуацията, като така например бобовите култури могат да предизвикат повишено образуване на газове и чревни колики.
За да намалите възможността от развитието на стомашни и чревни болки при кучетата, е важно рациона им да бъде разнообразен, балансиран и питателен. Кучето трябва да получава качествена храна и само свежи продукти, както и достатъчно витамини и минерали.
Не пренебрегвайте и важността на профилактиката при кучешките заболявания. Затова и при най-малкото съмнение, че кучето ви го боли нещо, трябва веднага да се обърнете към ветеринар, за да получите квалифицирана и професионална помощ.