Балиийската котка, известна още като балинезийска котка или Балинез, е изключително красиво животно и поради тази причина, както и заради дружелюбния си характер, е желана за домашен любимец в много държави по света. Балийската котка се привързва изключително много към стопанина си и трудно би понесла, ако трябва да живее с друг човек.
Произход на балийската котка
Породата балийска котка е сравнително нова - тя е създадена през 50-те години на миналия век в САЩ. Някои селекционери на сиамски котки забелязали, че понякога в котилото има котенца с дълга козина. Такива котенца не били признавани за сиамски, но находчиви селекционери решили да създадат нова порода.
Първоначално тя се наричала сиамска дългокосместа, но след това получила наименованието балийска. Със своите меки извивки на фигурата и танцуващата си походка тези котки напомнят на танцьорките от остров Бали и от там идва и името на породата, която е призната официално през 1970 г.
Американската мода към всичко изтънчено е превърнала първоначалните плътни и заоблени форми на предците на породата Балийската котка в познатите днес екземпляри на породата с издължена муцуна. За подобряване на качествата на породата балийска котка се кръстосва периодично със сиамска котка. Тъй като имат гени на дългокосместа котка, новородените котенца от породата балийска котка могат да бъдат късокосмести или дългокосмести, в зависимост от това, колко силно се е проявил генът.
Стандарт на балийска котка
Балийската котка е с клиновидна издължена глава. Балийската котка достига до 5 килограма тегло. Ушите на балийската котка са големи и издължени, очите са със среден размер, издължени и винаги са сини на цвят. Шията на балийската котка е дълга и мускулеста, тялото е мускулесто и изящно, крайниците са дълги и мускулести, предните са малко по-къси от задните, лапите са с овална форма.
Балийската котка е с дълга, стесняваща се към върха опашка. Козината на котките от тази порода е дълга и лъскава. Цветът на козината на балийската котка е само в един нюанс, като на муцуната, ушите, краката и лапите, както и на опашката има тъмни петна. На муцуната трябва да има маска - това е отличителен белег на породата балийската котка. Най-разпространени са кафеникавите петна, както и черните. Те обаче могат да бъдат шоколадови или сиво-синкави на цвят.
Грижи за балийската котка
Козината на балийската котка е пухкава, със средна дължина и няма долен слой с мъхчета, затова е достатъчно да я сресвате веднъж седмично. Задължително условие при отглеждането на балийска котка е тя винаги да е на топло и сухо място, без течения, защото лесно настива. Балийската котка има нужда от възможност да тича и да изразходва енергията си. Добре е да купите различни играчки на балийската котка, за да се забавлява с тях, докато ви няма.
Обучение на балийската котка
Общителността и чувствителността са характерни за балийска котка и затова тя има нужда от внимателно и нежно възпитание. Характерът на балийската котка е уравновесен и тя с удоволствие ще прави това, което стопанинът й иска от нея, особено ако обучението се провежда под формата на игра.
Хранене на балийска котка
Балийска котка не е придирчива към храната, но е добре да се храни с висококачествени храни - консервирани или гранулирани, за да поддържа доброто си здраве и красивия си външен вид. Можете да храните балийска котка с натурални продукти, които трябва да се допълват с витамини и минерали. Допълвайте менюто на балийската котка с различни видове зеленчуци - сварени и сурови, с ориз, кисело мляко, твърдо сварени яйца, сварена и обезкостена морска риба на котката.
Заболявания на балийска котка
Балийската котка има склонност към някои наследствени заболявания като проблеми с черния дроб и сърцето. При някои котки от тази порода е повишен рискът от образуване на зъбен камък и котешки гингивит, който може да доведе до изпадане на зъбите. Неглижирането на зъбните проблеми при котките може да влоши общото здравословно състояние на животното, затова са препоръчителни периодични прегледи и почистване на зъбите в домашни условия.
Любопитни факти за балийска котка
Балийската котка е активно и любопитно животно. Щастлива е, когато е център на внимание и с радост ще споделя вашата храна, ще спи с вас под одеялото и ще се опитва да ви помага във всичките ви занимания. Балийската котка е готова на всичко, за да привлече вниманието на стопанина си и да го накара да си играе с нея.
Тъй като котките от тази порода са много умни, е почти невъзможно да скриете играчките на балийска котка в някой шкаф, тъй като тя бързо ще се научи да го отваря, ако вътре е това, което иска.
Балийската котка има завидни акробатични умения и скача нависоко. Понякога може да седи в скута на стопанина си или да лежи до него и кротко да мърка, докато той гледа телевизия или чете, а понякога иска да играе с него на гоненица или на криеница. Малките се раждат със снежнобяла козина и с времето придобиват характерното за породата оцветяване. Колкото е по-студено, толкова по-тъмна става козината на балийската котка. Затова на изложби, на които се явяват представители на породата балийската котка, температурата в помещението трябва да е от 25 до 28 градуса.
Балийската котка се разбира добре с деца и с други котки и с удоволствие общува и с дружелюбни кучета. Тъй като Балийска котка е чувствителна към тона на стопанина си, повишаването на тон при общуване с нея може да наранят чувствата й.
Балийската котка усеща настроението на стопанина си и никога не досажда, ако той не се чувства добре, но ще направи всичко, за да го разведри. Балийската котка изгражда различни отношения с всеки член на семейството. Предаността на котките от тази порода е безгранична и сравнима с тази на кучетата. Тези котки позволяват да бъдат разхождани на каишка.
Недостатъци на балийската котка
Балийската котка може да бъде много взискателна, когато има нужда от внимание. Принципно котките от тази порода са шумни и не са подходящи за хора, които обичат тишината. Вокалните способности на балийска котка варира от тихо мъркане до настойчиво мяучене.
Специфичните звуци могат да бъдат дразнещи за някои хора, макар че любителите на породата ги намират за приятни. Балийската котка много тъжи, когато стопанинът й не е до нея. Тя трудно се справя със самотата, затова не се препоръчва за хора, които не си стоят вкъщи.