Miau.bg»Статии»Котки»Породи Котки»Европейска Котка

Европейска Котка

редакция:
Нина 2Нина 2
Новак
345
Felis silvestris f. catus
Котешко легло с тунел - 2в1 - тип Донът - 50 см-24%
Препоръчано за теб:
Котешко легло с тунел - 2в1 - тип Донът - 50 см
47.00 лв.
35.49 лв.

Европейската котка е една от най-старите котки, която според повечето почитатели на животните изглежда прекалено обикновена. Европейската котка е сред често срещаните домашни любимци на хора от различни кътчета на европейския континент.

Произход на европейската Котка

Европейската котка, позната още като келтска котка и като европейска късокосместа котка, е порода късокосмести котки, селектирана в средата на ХХ век, макар че първите писмени свидетелства за нея датират от XI век. Особеност на породата е, че чистокръвните представители са надарени с уникални ловни умения, които са особено ценни за селекционерите.

Европейската късокосместа котка е селектирана в резултат на дълга целенасочена работа с обикновена Европейска Домашна котка, кръстосвана с келтска Котка. Немски селекционери са работили по създаване на новата порода от началото на ХХ век, тъй като са ценили перфектните им ловни качества. В Англия селекционерите са работили за получаване на по-масивна и ниска котка, с голяма глава, къса муцуна и гъста козина, от която впоследствие произлязла породата британска късокосместа котка.

С развъждане на европейската късокосместа котка след 30-те години на ХХ век са се заели шведските, датските и норвежките селекционери. През 1946 година е регистрирана първата европейска късокосместа котка, но с наименованието шведска домашна котка. Фелиноложките организации дълго време не разделяли тези две породи и едва през 1982 г. Европейска късокосместа котка била призната като самостоятелна порода. Тази сравнително млада порода котки е замислена като най-наподобяваща естествения външен вид на котките, които от векове са живеели в селата и градовете на Северна Европа.

Стандарт за европейска котка

Европейската котка е средна по големина котка, но мъжките представители на породата може да достигат над 6 килограма и повече. Европейската котка има тяло, което е мускулесто и гъвкаво, пропорционално развито, с не прекалено едра костна система. Гръдният кош е добре развит, крайниците са силни и мускулести, опашката е със средна дължина. Главата на европейската котка е кръгла, формата на муцуната изглежда кръгла, но всъщност е по-дълга, отколкото е широка.

Европейска котка

Ушите на европейската котка са със средна големина, с леко заоблени връхчета и може да завършват със снопче косми като на рис. Очите на европейската котка са кръгли, цветът им е зелен, кехлибарен, син и дори различен за двете очи. Опашката е със средна дължина и е по-дебела в основата, като постепенно изтънява до закръгления си край. Европейската котка има къса и гъста козина, допускат се всички цветове с изключение на лилаво (много светлобежово с розов оттенък), шоколадово, канела, червеникав и кремав. Козината е къса и гъста, блестяща и еластична.

Грижи за европейската котка

Европейска котка има нужда от съвсем малко грижи. Необходимо е да се сресва козината й един или два пъти седмично. Европейската котка има нужда от място, което да смята за свое, за да се чувства спокойна, както и от много играчки, тъй като обича да се забавлява дори когато стопанинът й не е в жилището. Европейска котка лесно може да бъде научена да излиза със стопанина си с помощта на специален нагръдник и е добре да бъде извеждана поне веднъж седмично на места, на които не се разхождат кучета и няма много хора. Добре е да се следи състоянието на очите и ушите на европейската котка, за да се избегне развитието на сериозни инфекции.

Обучение на европейската котка

Европейската котка е лесно адаптивно животно и може да бъде научена да изпълнява разнообразни команди. Европейската Ккотка е своенравна и по време на обучението на котката трябва да бъде използвана категоричност, съчетана с различни видове лакомства и поощряване. Не се препоръчват физически наказания по време на обучението на европейска котка, тъй като животното може да развие агресия.

Хранене на европейската котка

Европейската котка може да бъде хранена с гранулирана и консервирана храна за котки, както и с натурални продукти, които е добре да се допълват от полезните за котката от тази порода витамини и минерали. Агнешко, дивеч, заешко, пилешко, пуешко и телешко месо, както и техните субпродукти могат да бъдат давани като храна на европейската котка след термична обработка.

Европейска котка

Не се препоръчва да се дава на европейската котка мазно месо, както и свински, гъши и овнешки субпродукти, сурова риба, мазна и пикантна храна, тестени и захарни изделия, пържена храна, шоколад. Може да допълвате менюто на европейската котка със сварен ориз, извара, твърдо сварени яйца, кисело мляко, нискомаслена сметана, сварена обезкостена риба за котки, различни видове сурови и сварени зеленчуци за котки.

Заболявания при европейската котка

Европейската котка е изключително здрава порода, но може да страда от някои генетично обусловени заболявания като сърдечно-съдови проблеми, различни видове кожни алергии и проблеми с храносмилателната система. Много рядко тези котки страдат от проблеми със ставите, но затова пък са податливи на котешки заболявания на очите.

Факти за европейската котка

Европейската котка по характер е игрива и обичлива, като в същото време проявява независимост и иска да взима самостоятелни решения, ако стопанинът й го позволява. Европейската котка е много добър ловец на мишки и плъхове. Европейската котка е винаги готова да играе със стопанина си, но в същото време не е досадна и може да стои в близост до него, без обаче да се натрапва.

Европейската котка се привързва най-силно към един член на семейството, но е дружелюбно настроена не само към останалите членове на семейството, но и към всички гости на дома. Тя с удоволствие идва да се запознае с тях и доверчиво сяда в скута им, където може да прекара часове.

Недостатъци на европейската котка

Европейската котка няма силно изявени недостатъци, но не е възможно съжителството й с дребни гризачи, които са домашни любимци. Порчетата също трудно може да станат приятели на европейската котка. Котките от тази порода могат да се сприятелят с кучета, но само ако израснат с тях или ако кучетата пристигнат като по-малки след тях и признаят тяхната лидерска позиция в къщата.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest