Вомбат

редакция:
Нина 2Нина 2
Новак
345
Вомбат

Вомбат е австралийско животно, което е известно с атрактивния си външен вид и добрия си характер. Въпреки че е диво животно, Вомбат е много доверчив и лесно свиква с хората. Вомбатът Патрик е най-прочутият представител на вида си, тъй като е и и най-старият - наскоро той навърши 30 години.

Произход на вомбата

Коала е животното, което е най-близко по устройство и външен вид до вомбата. Прародителите на съвременния вомбат са се появили на планетата преди около 18 милиона години. Днес вомбатът се среща само на територията на Австралия. Вомбатът е най-едрият съвременен бозайник, който прекарва голяма част от живота си под земята. След като европейците пристигнали в Австралия, броят на вомбатите намалял драстично.

Гъстата козина на вомбата станала причина това животно да бъде обект на лов. Днес вомбатът се среща в южната и в източната част на Австралия. Това екзотично животно може да се види в щата Виктория, в Куинсланд, Тасмания и Нов Южен Уелс. Вомбат живее само в местности, където може да копае дълбоки и дълги тунели.

Как изглежда вомбатът

Вомбатът прилича на малко мече. Вомбатът достига до 120 сантиметра дължина и тежи до 40 килограма. Тялото му е едро, крайниците са сравнително къси и изключително мускулести и силни. Всеки крайник е с лапа, която е с пет пръста. Четири от пръстите на всяка лапа са снабдени с нокти за копаене на земя. Вомбатът има доста голяма глава, която е леко сплескана.

Животно Вомбат

Челюстите на вомбата приличат на челюсти на гризач - на горната и долната си челюст това животно има по чифт остри резци, които му служат за срязване на растенията, с които се храни. Останалите зъби на вомбата са пригодени за претриване на растителна храна. Очите на вомбата са малки и са тъмни - кафяви или почти черни. Опашката на вомбата е къса. Ушите на вомбата са малки и изправени, с почти триъгълен връх. Носът му е тъмен, прилича на носа на Коала, но е доста по-сплескан. Козината на вомбата е сива на цвят и е много гъста.

С какво се храни вомбатът

Вомбатът се храни с млада трева. Понякога вомбатът се храни с корените на различни растения, а също така с мъх и с различни видове гъби. Храносмилателната система на вомбата е устроена така, че за да усвои храната, са му необходими 14 дни. Вомбатът е най-ефективният потребител на вода сред всички бозайници. Вомбатът има нужда от не повече от 22 милилитра вода на килограм тегло за денонощие. Разцепената на две горна устна на вомбата му дава възможност да яде това, което иска. Благодарение на устройството на горната си устна вомбатът достига до земята и може да хапне и най-младите кълнове. По време на търсенето на храна вомбатът се ръководи от обонянието си, тъй като през нощта няма как да се осланя на зрението си.

Размножаване на вомбата

Вомбат достига полова зрялост на две години. Той се размножава през цялата година. Само на местата, където има периоди на суша, Вомбатът се размножава през благоприятните периоди. По време на размножителния период мъжкарите се бият, без да мислят, че може да пострадат и самите те и често тези сбивания водят до сериозни рани, които понякога се оказват фатални за животното. Вомбатът води самотен начин на живот, но по време на размножителния период се оформят цели хареми около най-силните мъжкари.

Бременността на женския вомбат трае около 1 месец. След това на бял свят се появява миниатюрното малко, което само трябва да пропълзи до торбата. Торбата на женския вомбат, за разлика от торбата на кенгуруто, е обърната назад към опашката, за да не попада земя в нея по време на копаенето. В нея малкото остава половин година, а след това остава още една година с майката. Мъжкият не взима участие в отглеждането на малките.

Любопитни факти за вомбата

С огромните си нокти вомбатът прокопава широки и дълги тунели, които се пресрещат с други тунели, изкопани от него и така под земята се образува цяла мрежа от проходи. Тунелите на вомбата могат да достигнат до 20 метра дължина и над 3 метра дълбочина. Вомбатът копае изключително бързо и създава разширения в тунелите, които приличат на зали. Тунелите на вомбата са толкова широки, че през тях може да мине човек.

Вомбатът е активен през нощта, когато излиза да си търси храна. През деня вомбат предпочита да си почива в някоя от дупките, които е изровил. Вомбатът се чувства добре, когато заема територия от над 5 хектара. При поява на съперник вомбатът се държи агресивно и напада.

Сладък Вомбат

Вомбатът почти няма естествени врагове. Един от малкото му естествени врагове е кучето динго. Задната част на тялото на Вомбат е изключително твърда, тъй като в тази област кожата му е много дебела. В случай на опасност вомбатът се обръща с гръб към нападателя, блокира входа на дупката си и се опитва да смачка с тялото си поне крайниците на нападателите.

Тазовите кости на вомбата са снабдени с допълнителна защита, което му дава възможност да се опази при нападение. Вомбатът се бие като козел - той се засилва и нанася сериозни удари на врага си с главата си. Когато някое животно се промъкне в дупката му, той го изчаква да влезе и тогава го притиска с гърба си към стената, докато го лиши напълно от възможността да диша.

Вомбатът изглежда тромав, но на къси разстояния може да развие до 42 километра в час. Вомбат може да се катери по дърветата и е добър плувец. Фекалиите на Вомбат имат форма на кубчета заради интересното устройство на отделителната му система.

Вомбатът не може да оцелее, ако стои на минусови температури и ще направи всичко възможно да се скрие под земята, когато застудее. Напоследък много хора искат да отглеждат Вомбат като домашен любимец, тъй като той изглежда атрактивно и е дружелюбен. Вомбат е свободолюбив, но лесно свиква с хора.

Едно от най-големите медни находища в Австралия е било открито благодарение на Вомбат. В земята, изхвърлена от Вомбат по време на ровене на тунел, била открита мед. Когато били проведени проучвания на местността, се оказало, че там се намира огромно медно находище.

В природата вомбатът може да живее до 15 години, в зоопаркови условия или като домашен любимец вомбатът може да достигне над 25 години и повече.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest