Съществуват повече от 3000 вида змии. Въпреки че най-голям страх сред хората будят отровните представители на безкраките влечуги, истината е, че по-голямата част от тях са безобидни. Какво трябва да знаем за тези животни и тяхното разпространение?
Съвременните змии се развиват в изключително многообразие преди 65 милиона години в епохата на Палеоцена, веднага след измирането на динозаврите. Учените обясняват това с бурното развитие на бозайниците в периода след измирането на огромните гущери.
Днес най-разпространени са змиите от разред Смокообразни. Те са станали такива благодарение на многообразието на гризачите, които, от своя страна, са най-адаптивната група бозайници. Змии се срещат от Арктическия кръг и Скандинавия на север до Австралия и Тасмания на юг. Змии обитават всички континенти с изключение на най-южния Антарктида и Атлантическия океан.
Безкраките влечуги живеят на височина до 4900 метра в Хималаите. Интересен факт е, че съществуват различни по големина острови, където няма представители на змии. Типичен пример за това са Исландия и Нова Зеландия. Допълнително недоумение буди и фактът, че докато на остров Британия могат да се срещнат над 35 вида змии, на съседния остров Ирландия змии липсват.
В България повечето змии са неотровни. Най-известни представители сред тях са змията- червейница, пясъчната боа (пясъчница, турска боа), голям стрелец, тънък стрелец (стрелушка), черноврата стрелушка, смок-мишкар, ивичест смок (кощерица) и пъстър смок (последните два се смятат за подвидове на един и същи вид), леопардов смок, медянка, жълтоуха водна змия и сива водна змия. В мнозинството си змиите в България не са опасни. Странят от човека и рядко хапят. Изключение правят само случаите, когато са нападнати.
В последните години все по-популярна стана теорията, че може би всички змии са отровни в някаква степен. Специално отровата на смятаните за безопасни змии просто има по-малък или незначителен ефект върху организма.
Прочети също кои са отровните змии и кои са най-опасните неотровни змии.