Miau.bg»Статии»Котки»Котешкото Здраве»Защо киха котката?

Защо киха котката?

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
2k
Защо киха котката?

Котките са изключително чисти и чувствителни същества. Те могат да ни изненадат с различни поведения, включително и с кихане, което често буди въпроси и тревоги у собствениците. Но какво всъщност се крие зад тези малки "кихавици"? Дали става въпрос за безобидна реакция на дразнител или за сериозен здравословен проблем?

Котката киха заради алергия

Също както хората, котките могат да страдат от алергии. Те могат да бъдат предизвикани от множество фактори: прашец, прах, мухъл или дори някои химически вещества като почистващи препарати. Когато котката вдиша тези алергени, това може да предизвика кихане, което е естествената реакция на тялото да изчисти дразнителя.

Ако подозирате, че алергии са причината за кихането, опитайте се да намалите присъствието на алергени в дома си – почиствайте редовно, избягвайте силни парфюми и ароматни свещи и проветрявайте често. Ако проблемът продължава, консултирайте се с ветеринар, който може да предложи тест за алергии.

Инфекции на горните дихателни пътища при котките

Една от най-честите причини за кихане при котките са инфекции на горните дихателни пътища. Тези инфекции могат да бъдат вирусни, бактериални или дори гъбични. Котешкият херпес вирус и калцивирусът са основните вируси, които засягат котките и предизвикват симптоми като кихане, секрет от носа и очите, треска и липса на апетит.

Ако котката ви киха често и има съпътстващи симптоми като сълзене от очите, загуба на апетит или летаргия, е важно да я заведете при ветеринар. Ветеринарят може да предпише лекарства за справяне с инфекцията и да препоръча ваксини, ако котката все още не е ваксинирана.

Котката киха заради чуждо тяло в носа

Котката киха

Понякога котките могат да вдишат малки частици – прах, трева или дори косми, които могат да се задържат в носната им кухина и да предизвикат кихане. Кихането е начинът на тялото да се освободи от нежеланите дразнители.

Ако кихането е временно и котката не показва други симптоми на болест, вероятно е просто отговор на дразнител. Въпреки това, ако кихането не спира или котката се държи необичайно, може да се наложи ветеринарен преглед.

Котешка астма

Котешката астма е хронично заболяване на дихателните пътища, което може да предизвика не само кихане, но и затруднено дишане, кашлица и хрипове. Когато астмата е изострена, котката може да проявява симптоми, наподобяващи настинка или алергия.

Ако подозирате, че котката ви може да страда от астма, е важно да потърсите ветеринарна помощ. Лечението обикновено включва медикаменти за контрол на симптомите и облекчаване на дишането.

Зъбните проблеми при котките предизвикват кихане

Макар да звучи странно, здравословното състояние на зъбите на котката може да влияе на носа ѝ. Инфекцията в корените на зъбите или венците може да се разпространи в носната кухина, предизвиквайки възпаление и кихане.

Редовната грижа за зъбите на котката е важна част от нейното общо здраве. Ако забележите неприятен дъх, подуване на венците или кихане, придружено от проблеми с устата, се обърнете към ветеринар за преглед.

Краста и паразити при котките

Ако котката киха, може да е болна.

Паразити като акари могат да причинят дразнене на носната кухина на котката и да предизвикат сърбеж и кихане. Крастата е често срещан проблем при котките, особено ако имат контакт с други животни на открито.

Ако забележите, че котката ви има симптоми като сърбеж около носа или ушите и кихане, възможно е да става дума за паразити. В такъв случай ветеринарят може да предпише специални препарати за борба с паразитите.

Макар кихането при котките да е често срещано и понякога безобидно, важно е да се следи за други симптоми. Ако кихането е придружено от сълзене на очите, секрети, загуба на апетит или летаргия, е необходимо да потърсите ветеринарна помощ. Ранното диагностициране на проблема може да предотврати усложнения и да помогне на вашия любимец да се възстанови по-бързо.

Кихането при котките може да бъде предизвикано от различни причини – от алергии и инфекции до по-сериозни респираторни заболявания. Най-важното е да наблюдавате поведението на вашата котка и да се обърнете към ветеринар, ако забележите нещо необичайно. С правилната грижа и внимание, вашата котка ще остане здрава и щастлива!

Прочетете също за котешката кашлица и може ли котката да има температура.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest