Miau.bg»Статии»Кучета»Здраве на Кучето»Аритмия при кучета

Аритмия при кучета

Аритмия при кучета

Аритмията при кучетата е аномалия в сърдечния ритъм, която може да включва скоростта, силата или редовността на сърдечните удари. Обикновено се причинява от необичайна електрическа активност в сърдечните мускули на кучетата, която може да дойде от вродени проблеми от раждането или от нещо, което се е случило в живота на вашето куче.

Някои породи изглежда са предразположени към синусова аритмия, най-вече брахицефаличните породи като булдо, пекинез, мопс, шар пей и боксер.

Ако вашето куче показва признаци на необичаен сърдечен ритъм, тогава трябва да се свържете с ветеринарен лекар, за да насрочите преглед. По време на този преглед лекарят ще диагностицира всички здравословни проблеми, които вашето куче може да има, и ще започне незабавно лечение, за да се избегнат дълготрайни странични ефекти. Ето какво трябва да знаете за симптомите, причините и лечението на аритмия при кучета.

Причини за аритмия при кучета

- Раждане (усложнение при раждане)

- Възраст

- Наранявания

- Инфекции

- Стрес

- Стомашно-чревно заболяване

- Респираторно заболяване

- Излагане на токсини

- Електролитен дисбаланс

- Застойна сърдечна недостатъчност

- Вродени сърдечни аномалии (присъстващи от раждането)

- Сърдечно заболяване

- Заболявания, които засягат блуждаещите нерви

- Церебрални нарушения

- Състояния, които причиняват натиск в черепа

Симптоми на аритмия при кучета

Лечение на куче с аритмия

- Основният симптом е сърдечен ритъм, който е твърде бърз, твърде бавен или който пропуска един удар, което също се нарича неравномерен сърдечен ритъм

- Физическа слабост може да се развие, ако паузите между ударите са прекалено дълги

- Може да настъпи и загуба на съзнание, но тази нежелана реакция е изключително рядка

- Като цяло симптомите са по-чести при нереспираторна, отколкото при респираторна форма на различните видове аритмии

Видове аритмия при кучета

Кучета от всяка порода или възраст могат да развият аритмии, но някои видове са по-чести при определени породи.

- Вентрикуларни аритмии

- Предсърдно мъждене

- Синдром на болния синус (заболяване на синусовия възел)

- Сърдечен блок

- Миокардит

Диагностика на аритмия при кучета

Кучешка аритмия

Лечението ще се различава в зависимост от вида на аритмията и породата на вашето куче. Някои възможности за лечение са:

- Пълен физически преглед. Вашият ветеринарен лекар ще слуша сърцето на вашето куче с помощта на стетоскоп.

- Електрокардиограма. Понякога е необходимо да се записват електрокардиограмите и да се наблюдават в продължение на 24 часа. 24-часовият период на наблюдение е необходим, за да се определи честотата и тежестта на ритъмното нарушение.

- Управлението на сърдечната аритмия при кучетата е много важно за цялостното здраве на вашето куче и лечението трябва да продължи и да включва определяне на правилната доза лекарства, ако е необходимо.

Лечение на кучешка аритмия

Обикновено специфично лечение се налага само когато заболяването е свързано със симптоматично забавен сърдечен ритъм. Ако не е свързано с дишането, ще се лекува основната причина. Ако вашето куче страда от респираторен дистрес, то ще трябва да бъде хоспитализирано, докато се стабилизира. Дейността няма да бъде ограничена, освен ако конкретната болест не изисква това (например брахицефалните животни може да се наложи да ограничат упражненията, особено при високи температури на околната среда). Вашият ветеринарен лекар ще препоръча ограничаване на калориите, ако кучето ви е с наднормено тегло, тъй като това може сериозно да компрометира дихателните пътища. Единствените необходими лекарства ще бъдат тези, които се използват за лечение на основната причина.

Живот на куче с аритмия

Вашият ветеринарен лекар ще насрочи час да доведете кучето си за повторни прегледи само ако има специфично заболяване, което го изисква. Ако вашето куче има често срещан тип аритмия, т.е. случайна неравномерност на сърдечния ритъм и здравето не е застрашено, няма да имате нужда от допълнително лечение извън редовните планирани здравни прегледи.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest