Miau.bg»Статии»Кучета»Здраве на Кучето»Сърдечни заболявания при кучето

Сърдечни заболявания при кучето

Сърдечни заболявания при кучето

Много кучета получават сърдечни заболявания, особено когато остареят. Основната отговорност на сърцето е да изпомпва кръв в цялото тяло и когато нещо се обърка с такъв жизненоважен орган, последствията могат да бъдат сериозни.

Научаването на често срещаните видове сърдечни заболявания при кучета може да ви помогне да определите кога може да се появи проблем. Кучетата с признаци на сърдечно заболяване трябва да бъдат прегледани от ветеринарен лекар, за да могат да получат необходимите грижи навреме. Така се получават най-добрите опции за лечение и може да се определи нуждата от дългосрочни оценки от ветеринарен кардиолог.

Най-често срещаните сърдечни заболявания при кучета

Ето някои от най-често срещаните видове сърдечни заболявания при кучета:

Заболяване на сърдечната клапа при куче

Сърцето има четири клапи, които поддържат движението на кръвта в правилната посока. Когато едно куче се роди с дефектна клапа или клапа се разболее или повреди, кръвният поток през сърцето става турбулентен (по-малко плавен). Това причинява сърдечен шум и в крайна сметка може да доведе до застойна сърдечна недостатъчност, тъй като кръвният поток става по-малко ефективен. Състоянието най-често засяга по-възрастни кучета от дребни породи.

Заболяване на миокарда (сърдечния мускул) при куче

Сърцето е съставено предимно от мускули. Ако този мускул се дегенерира и изтъни, сърцето става по-малко способно да изпомпва кръв. Това се нарича разширена кардиомиопатия. Хипертрофичната кардиомиопатия е друг вид сърдечно заболяване, което се развива, когато сърдечният мускул стане твърде дебел, предотвратявайки нормалното количество кръв да запълни сърдечната камера.

Дирофилариоза при кучета

Дирофилариозата се разпространява чрез ухапвания от заразени комари. Възрастните дирофиларии живеят в по-големите кръвоносни съдове на белия дроб и в сърцето на кучето. Те причиняват много възпаления и увреждания и могат да блокират притока на кръв от сърцето към белите дробове.

Аритмии при куче

Сърдечен ритъм, който е твърде бавен, твърде бърз или неправилен, може да затрудни сърцето да изпомпва кръв към белите дробове и останалата част от тялото.

Шънти при кучета

Шънтите са необичайни съдове или дупки в и около сърцето, които пречат на кръвта да циркулира нормално. Повечето сърдечни шънтипри кучета, като открит дуктус артериозус и дефект на камерната преграда, са вродени – присъстват при раждането.

Стеноза

Кученцата могат да се родят със стеснена област около сърдечните си клапи, което затруднява преминаването на кръвта. Пулмоналната стеноза и субаортната стеноза са най-често срещаните форми при кучета.

Болест на перикарда при опашати

Перикардът е торбичката, която обгражда сърцето. Сърцето не може да бие ефективно, ако перикардът стане твърд или ако областта между перикарда и сърцето се изпълни с течност (обикновено кръв) или въздух.

Застойна сърдечна недостатъчност при куче

Последица от много видове сърдечни заболявания е застойната сърдечна недостатъчност, която се развива, когато сърцето вече не може да изпомпва достатъчно кръв, за да отговори на нуждите на тялото. Течността може да изтече от кръвоносните съдове и да се събере в или около белите дробове, в корема или в други тъкани.

Симптоми на сърдечни заболявания при кучета

Различните видове сърдечни заболявания могат да доведат до различни симптоми, но повечето кучета имат комбинация от следните признаци на сърдечно заболяване:

- Кашлица при куче;

- Затруднено дишане при куче;

- Лесно и бързо уморяване;

- Слабост;

- Загуба на тегло при куче;

- Диария при четериноги;

- Сини или сиви венци;

- Необичайни отоци (крака или корем, например);

- Затруднено заспиване;

- Припадъци.

Тези признаци могат да бъдат причинени и от други видове здравословни проблеми като заболявания, засягащи белите дробове, така че е важно да заведете кучето си на ветеринарен лекар за точна диагноза възможно най-скоро.

Причини за сърдечни заболявания при кучета

Сърдечните заболявания при кучетата са вродени (налице при раждането) или придобити (възникват по-късно в живота). Симптомите на вродено сърдечно заболяване обикновено се развиват при кученца или млади възрастни кучета и често генетиката играе голяма роля при определянето кои кучета са засегнати.

Признаците на придобито сърдечно заболяване може да не са очевидни, докато кучето не стане на средна възраст или по-възрастно, въпреки че генетиката и породата на кучето все още са важни определящи фактори. Кучетата с наднормено тегло може да са изложени на по-висок риск от развитие на по-тежки симптоми на сърдечно заболяване.

Храненето на опашаткото играе роля при някои форми на сърдечни заболявания. Например, кучета, които се хранят с диети с дефицит на аминокиселината таурин, са изложени на повишен риск от развитие на дилатативна кардиомиопатия. Някои породи като голдън ретривърите, изглежда имат по-високи изисквания за таурин в кучешката си диета.

Как ветеринарите диагностицират сърдечни заболявания при кучета

Първата стъпка при диагностицирането на сърдечни заболявания при кучета е пълен физически преглед. Ветеринарният лекар ще използва стетоскоп, за да прослуша сърцето и белите дробове на вашето куче, за да провери за необичайни ритми и звуци като сърдечни шумове или пращене (доказателство за течност в белите дробове).

Вашият ветеринар също ще усети пулса на вашето куче и ще провери за натрупване на течност в корема и други тъкани. Бъдете готови да отговорите на въпроси относно здравната история на вашето куче и симптомите, които сте виждали у дома. Може да се направи консултация и с ветеринарен кардиолог.

Обикновено е необходим диагностичен тест за сърдечни заболявания. Това може да включва:

- рентгенови лъчи на гръдния кош, за да се видят формата и размерът на сърцето и да се оценят белите дробове и други структури в гръдния кош;

- електрокардиограма (ЕКГ) за идентифициране на нарушения на сърдечния ритъм;

- ехокардиограма (ултразвуково изследване), за да наблюдавате как кръвта тече през сърцето и да оцените сърдечните клапи и мускулите;

- тестове за дирофилариоза;

- измерване на кръвно налягане.

Друга лабораторна работа и диагностични тестове може да са необходими въз основа на спецификата на случая на кучето.

Лечение на сърдечни заболявания при кучета

Предлагат се много лечения за сърдечни заболявания при кучета. Когато е възможно, лечението е насочено към основната причина. Понякога сърдечно заболяване може да бъде излекувано и симптомите на кучето може да изчезнат. Например:

- Възрастните дирофиларии могат да бъдат елиминирани с инжекции на меларсомин – производно на арсен;

- Някои видове аритмии могат да бъдат управлявани с пейсмейкър или с хирургични интервенции;

- Хирургията също може да бъде опция за коригиране на сърдечен шънт, стеноза или някои видове клапни или перикардни заболявания.

По-често сърдечните заболявания при кучета се управляват с лекарства, които могат:

- да помогнете на сърцето да изпомпва по-ефективно – еналаприл и пимобендан, например;

- да помогнат за елиминиране на излишната течност от тялото – фуроземид или спиронолактон, например;

- за нормализиране на сърдечния ритъм – атенолол, соталол, пропранолол, амиодарон, дилтиазем и дигоксин, например.

Вашият ветеринарен лекар може също да препоръча промяна на диетата на вашето куче. Загубата на тегло или хранителните добавки (таурин, например) могат да помогнат на някои кучета със сърдечни заболявания.

Спазването на диета с ниско съдържание на сол може да помогне за намаляване на задържането на течности, ако кучето има застойна сърдечна недостатъчност. Много кучета, които са развили дилатативна кардиомиопатия, докато са имали бутикова диета, са се върнали към нормалното, след като са преминали към по-традиционни храни за кучета.

Възстановяване и лечение на сърдечни заболявания при кучета

Когато сърдечните заболявания се уловят навреме и се лекуват по подходящ начин, кучетата често живеят щастливо още много години.

Въпреки това тежки случаи на сърдечно заболяване или такива, които са прогресирали до застойна сърдечна недостатъчност, носят със себе си по-предпазлива прогноза. Обикновено идва момент, когато наличните възможности за лечение вече не могат да поддържат качеството на живот на кучето.

Изпитват ли болка кучетата със сърдечни заболявания

Сърдечните заболявания обикновено не причиняват болка, но могат да причинят други видове страдание като затруднено дишане, постоянна кашлица и крайна слабост. Ветеринарното лечение може да накара кучетата със сърдечни заболявания да се чувстват много по-добре.

Кой е най-често срещаният тип сърдечно заболяване при кучета

Кучетата от дребни породи често развиват спукани сърдечни клапи, когато остареят. Кучетата от едри породи са по-склонни да имат проблеми с работата на сърдечния мускул.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest