Алпаките са сравнително непридирчиви животни. С подходящи грижи те могат да поддържат много добро здраве. Естествено, като всички други живи същества, и те заболяват.
Много е важно собствениците на алпака да познават нормалното поведение на всяко от животните си. Алпаките са стоици, което означава, че ще се опитат да скрият симптомите на всяко нараняване или заболяване при алпаките. Да знаете какво е нормално, прави диагностицирането на заболяване или нараняване много по-лесно.
Внезапната и бърза загуба на тегло често е показател за здравословни проблеми при алпаките, така че оценяването на състоянието или редовното претегляне на вашите алпаки е ценно. Нещо повече, визуални признаци като липса на енергия, прекарване на повече време в легнало положение и нежелание да стои права, могат да показват заболяване при алпаката.
Ето и кои са най-честите заболявания при алпаката и как да разпознаете тези състояния.
Топлинен стрес при алпаките
Способността на алпаките да оцеляват и да се развиват на надморска височина и при температури между -15 ℃ и 40 ℃ ги прави универсални животни от човешка гледна точка. По-високите температури и влажност обаче могат да бъдат проблем, ако алпаката е облечена с пълно руно. Проблемът се влошава, ако животното е затлъстяло.
Симптомите може да включват необичайно бързо дишане през отворена уста, треперене и пяна от устата. Вътрешната телесна температура е значително повишена. Ако се забележат тези симптоми, трябва да се извика ветеринарна помощ, но от животното трябва незабавно да се отстрани руното. След това може да се използва вода за охлаждане, но ветеринарният лекар може да използва други мерки.
Диария при алпаката
Повечето собственици на алпака са виждали алпака с диария. За съжаление, има много причини за поява на състоянието. Диарията трябва да се приема сериозно, тъй като алпаката може да загуби значителни количества вода и електролити в резултат на това състояние.
Няколко са причините за диария при алпаката:
Паразити при алпаките
Coccidia, giardia и Cryptosporidium са чести причини за диария при алпаките. Те могат да присъстват в замърсена храна или вода и могат да причинят увреждане на чревната лигавица на алпака.
Бактериални инфекции
Бактерии като E. coli, Salmonella и Clostridium perfringens също могат да причинят диария при алпаките. Тези бактерии могат да присъстват в замърсена храна или вода и могат да се предават от други животни.
Вирусни инфекции
Те включват ротавирус и коронавирус като причина. Тези вируси могат да се разпространяват от животно на животно и чрез замърсена храна или вода.
Консумация на токсични растения
Някои растения, които не са характерни за обичайния ареал на алпактите могат да причинят диария. Лечението е просто да се премести алпаката в друго пасище и да остане няколко дни на фураж.
Диета
Внезапна промяна в диетата на алпаката или консумация на развалена или замърсена храна. Това може да се случи, когато алпаките се преместят на ново място или когато има промяна в тяхната храна или сено.
Стрес
Стресови ситуации като транспортиране или промени в средата, например, когато алпаките се преместват на ново място или когато са изложени на силни шумове или други натоварвания от околната среда. Симптомите могат да включват диария, летаргия и намален апетит.
Използване на антибиотици
Антибиотиците могат да нарушат естествения баланс на бактериите в червата на алпака, което води до диария.
Улцерозен пододерматит
Алпаките, държани във влажни или дори мокри пасища, могат да развият пододерматит. Това може да се види като мехури и лющене от възглавничките на краката и често има инфекции, причинени от анаеробни бактерии, често Fusobacterium necrophorum. Ветеринарното лечение включва отстраняване на увредена тъкан, антисептици и възможно използване на защита на краката, за да се позволи заздравяването. Често се дават антибиотици. Растежът на нова тъкан върху стъпалото може да отнеме много седмици и се подпомага от държането на животното в суха среда.
Задушаване
Задушаването при алпаките често се свързва с бързата консумация на пелети. Симптомите могат да включват необичайни регургитационни звуци, обилно слюноотделяне, отделяне на смес от слюнка и пелети, изхвърляна от устата. Бързата консумация на пелети може да се дължи на това, че животно получава достъп до торбичка с гранули, доминиращо животно, което яде няколко порции, или животно с нисък ранг, което бързо грабва и поглъща това, което може да получи.
Запушването може да възникне навсякъде по дължината на хранопровода. Някои алпаки сами ще премахнат запушването. При по-леки случаи на запушване, леко масажиране на хранопровода нагоре може да облекчи проблема. Въпреки това, ако запушването не изчезне бързо, трябва да се потърси ветеринарна помощ, тъй като има други методи на лечение, но те може да изискват седация.
Рахит (хиповитаминоза D)
Витамин D се синтезира в кожата чрез химическа реакция, причинена от ултравиолетово лъчение. Тъй като алпаките са еволюирали на голяма надморска височина, където са изложени на висок интензитет на ултравиолетова радиация, когато се държат на ниска надморска височина, количеството получена ултравиолетова радиация е по-ниско и те могат да изпитат дефицит на витамин D. Алпаките на възраст под 2 години, както и бременните или кърмещи женски са най-застрашени от дефицит. Малките слънчеви часове и животните с цяло руно са изложени на особен риск.
Витамин D е отговорен за ефективното усвояване на калций, магнезий и фосфат и също така участва в регулирането на нивата на калций в кръвния поток. Следователно всеки дефицит ще повлияе на растежа и/или калцирането на костите. Състоянието на дефицит се нарича рахит при млади животни, но остеомалация/остеопороза при възрастни. Ветеринарната консултация е жизненоважна, тъй като липсата на лечение ще доведе до трайна деформация на костите.
Вижте също: