Miau.bg»Статии»Рибки»Болести при Рибките»От какво боледуват скалариите?

От какво боледуват скалариите?

От какво боледуват скалариите?

Дори никога да не сте отглеждали рибки у дома, то със сигурност гледката на аквариум пълен с разноцветни и разновидни рибки буди възхищение у вас. Дори сигурно можете да различите кои рибки са гупи, бети, сомчета и т.н.

В следващите редове сме решили да ви запознаем с едни риби, за които може и да не сте чували, но е почти сигурно, че сте ги виждали- в аквариуми, декоративни езерца, водни градини, та чак и изобразени върху различни амулети или татуировки. Става дума за скалариите, които поради необичайната си форма са обичани от мнозина акваристи.

Скалариите се срещат из езерата и спокойните реки на цяла Южна Америка, но могат да бъдат отглеждани и в домашни условия. Някои акваристи определят рибките като относително лежерни и неконфликтни (с изключение на размножителния им период), докато други ги сочат като агресивни, защото пазят териториите си.

Истината е, че скаларията е хищна риба, която макар и спокойно рееща се из водата, може бързо да нападне по-малките рибки. Тя е всеядна и може да се храни както с растителна храна, така и с жива.

Като цяло скалариите не изискват някакви особени грижи по отглеждането си, освен стандартните, които всеки добър собственик би трябвало да полага за поддържането на хигиената в аквариума, осигуряването на нормална температура на водата, помпа за въздух, осветление и т.н. Както и храна, естествено.

Единственото лошо, което се свързва със скалариите е, че тези грациозни рибки са податливи на редица болести. Лечението им не винаги е лесна задача, а в много случаи вече разболелите се скаларии умират. Важно е да следите състоянието на рибките, както и навреме да установите какво е довело до нездравия им вид.

Скаларии

В повечето случаи скалариите се разболяват не от друго, а от човешката несъобразителност или немарливост. Допускайки температурата на водата, в която отглеждате скалариите, да стане твърде студена за тях (оптималните градуси на водата трябва да са между 24 и 28 градуса по Целзийй), ще причините хипотермия на рибките си, което ще доведе до нарушаване на хранителните им навици.

Скалариите са склонни към преяждане

Те ще започнат да преяждат, което може да доведе и до преждевременната им смърт. Освен преяждането, следете и състоянието на люспите и перките им. Когато забележите гореизброените симптоми, проверете дали температурата на водата отговаря на желаните градуси, защото е възможно и термометъра или нагревателя на водата да се е повредил. Ако реагирате своевременно, има голям шанс да спасите рибките си.

Гъбички и бактерии при скалариите

Друг често срещан проблем при скалариите са гъбичните и бактериалните заболявания. Те се проявяват в появата не нещо като ранички върху тялото на рибките, но добрата новина е, че на пазара вече има съвременни антибактериални и противогъбични препарати, които водят до ефикасно лечение. Стига то да е предприето навреме.

Гиродактилоза и Бранхомикоза при скалариите

Гиродактилозата и Бранхомикозата са често срещани заболявания при скалариите. Най-общо казано те се проявяват като усещане на рибките за сърбеж, поради което те започват да отъркват тялото си в различни повърхности- стъклата или дъното на аквариума, в декоративните камъни и пещери и т.н. Първите мерки, които е добре да предприемете е да отделите болните риби скаларии от останалите, да смените половината вода на аквариума и да се погрижите за доброто му аериране.

Болести при скалариите

Алкалоза при скалариите

Не на последно място скалариите са податливи и на алкалоза, което се проявява в промяна на цвета на кожата им, учестено дишане и вероятност да се опитват да изскочат от аквариума. Причина за алакалозата е нарушеното Ph на водата. Действайте незабавно, защото оздравяването протича много бавно и не винаги е успешно.

Скалариите могат да боледуват и от други заболявания и за съжаление дори и да реагирате адекватно и своевременно, тяхното спасение не винаги е възможно.

Единственото, което можем да ви пожелаем е да попаднете на здрави и жизнени рибки!

Вижте също:

- Съвети при хранене на скаларии;

- С какви рибки живеят скалариите;

- Обяви и цени за аквариумни рибки;

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest