Miau.bg»Статии»Животински Свят»Диви Животни»Интересни факти за бухала

Интересни факти за бухала

Интересни факти за бухала

Бухалите са част от човешката култура и митология от хилядолетия, разглеждани по различен начин – от мъдри талисмани за късмет до демонични предвестници на смъртта.

Интересът към тези чудати птици може да се дължи на странната им анатомия, която ги отличава сред другите видове пернати. Бухалите могат да въртят глави наоколо, водят нощен живот, летят почти безшумно и могат да останат скрити благодарение на изключителния камуфлаж. Да не говорим за изразителните им лица.

Намиращи се на всеки континент с изключение на Антарктида, бухалите са уникални птици. Ето някои от нещата, които правят тези същества толкова специални. Пригответе се за някои интересни факти за бухала:

Очите на бухала всъщност са тръби

Бухалите нямат очни ябълки. Те имат по-скоро нещо наподобяващо на очни тръби, които са удължени и се държат на място от костна структура в черепа, наречена склеротичен пръстен. Поради това не могат да движат или да въртят очи в орбитите си и от тук идва повишената подвижност на врата. Любопитно за бухалите е, че имат бинокулярно зрение, подобно на хората, което означава, че могат да видят обект с двете очи едновременно. Това им дава способност да преценяват височината, теглото и разстоянието.

Тези птици имат невероятно нощно виждане и далекогледство, но има един недостатък. Тъй като са далекогледи, бухалите не могат да видят предмети отблизо. За да компенсират това, те имат филоперуми - малки пера, подобни на косми, на човките и краката си - за да напипват храната си, когато ловуват.

И накрая, бухалите имат три клепача. Единият е за мигане, другият е за сън, а третият е за поддържане на очните "тръби" чисти.

Бухалите са проектирани с гъвкави шии

Погрешно е схващането, че бухалите могат да обърнат вратовете си на 360 градуса. Точната мярка е 135 градуса във всяка посока от лицето настрани, което е общо 270 градуса на движение. Не е 360, но със сигурност малко са другите животински видове способни на това.

Тази способност е важна за бухала поради неподвижността на очите му. Той има няколко анатомични адаптации, които правят възможно толкова обхватно въртене. Първо, бухалите имат 14 прешлена на врата си, двойно повече от броя на средната птица. Освен това имат алтернативни кръвоносни съдове, насочващи кръвта към главата, и системи за събиране на кръвта, за да поддържат циркулацията на кръвта към и от мозъка, когато движенията на врата прекъсват циркулацията. И накрая, тези невероятни птици имат обвивки на съдове с въздушна възглавница, така че да не разкъсват кръвоносни съдове, когато въртят вратовете си толкова драматично и бързо.

Ушите им са криволичещи, но ефективни

Интересно е, че бухалите може да имат невероятни очи, но ушите им вършат истинската работа по време на лов. И привидните им несъвършенства ги правят толкова ефективни.

Факти за бухала

Много видове бухали имат уши, които не само са разположени асиметрично на главите им, но са и с различни размери. Това позволява на бухала да получава звуци в малко по-различно време, осигурявайки му изключителна способност да определя местоположението на звука. Когато звукът е еднакво силен и в двете уши, бухалът знае посоката на източника и разстоянието.

Междувременно сплесканото лице насочва звука към ушите, усилвайки го, така че бухалът да може да долови и най-слабия звук от малка плячка.

Могат да въртят пръстите на краката си

Бухалите са зигодактилни, което се отнася до структурата на краката им: два пръста (втори и трети) обърнати напред и два пръста (първи и четвърти) обърнати назад. Това се наблюдава при кълвачите и папагалите и е оптимално за хващане на плячка и клони. Бухалите обаче не са ограничени в тази настройка. Те могат да въртят четвъртия си пръст напред-назад, поради което, когато летят, имат три пръста отпред и един отзад.

За наистина изключителен захват, бухалите могат да заключат пръстите на краката си около предмет, така че да не се налага непрекъснато да свиват мускулите си. Те получават максимално сцепление с минимално усилие.

Бухалите обичат да „заемат“ гнезда

Бухалите не са добри в изграждането на собствени гнезда, вместо това предпочитат да поемат тези, построени от други птици. Бухалите често се настаняват в гнезда, изоставени от гарвани, ястреби, или дори в хралупи на катерици. Някои избират да гнездят в хралупи в дърветата, където могат да намерят подслон, или в кактуси сагуаро, където кълвачите вече са направили дупки. Някои безлесни бухали гнездят направо на земята или се възползват от подходящи дупки.

Бухалите не дъвчат храната си

Бухалите нямат зъби в клюна си, за да дъвчат плячката. Вместо това я поглъщат цяла или на големи парчета. Веднъж попаднало в стомаха, всичко, което не е смилаемо – като кости, козина и екзоскелети на насекоми – се оформя в пелети с овална форма. Те се изхвърлят, докато бухалът спи през деня, и обикновено се натрупват под гнездото. Когато се изследват от биолози, тези пелети предоставят много информация за диетата на бухала.

Прочетете още:

- Каква е разликата между сова и бухал

- Всичко за совите

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest