Не само на хората, но и на кучетата им прилошава в колата. Когато при пътуване в кола домашният ви любимец се чувства зле, скимти и дори повръща, казваме, че кучето страда от автомобилна болест.
Това неразположение е много по-характерно за малките кученца – вестибуларният апарат при тях все още не е добре развит и имат проблеми с пазенето на равновесие. От тук идва и прилошаването по време на пътуване с кучето.
С израстването прилошаването на кучето в автомобила спира. Много често четириногите ни приятелчета спират да се чувстват толкова зле и обикновено се адаптират към автомобила. Но при някои животни, както и при някои хора, автомобилната болест при кучетата си остава за цял живот.
Можем обаче да им помогнем чрез някои методи и средства.
Има много билкови средства или лекарства, които са създадени специално за кучета, на които им става лошо в колата. В основата си те са най-вече срещу гадене и повръщане, но има и много, предназначени специално за успокояване на куче с автомобилна болест и срещу нервност поради предстоящото преживяване. Консултирайте се с ветеринарния лекар кое средство е най-подходящо за вашето животно и му го давайте преди пътуване. Така и кучето ще е щастливо, и вие ще сте спокойни, а също няма да ви се наложи да чистите колата след път.
Ограничете видимостта на кучето в автомобила
На животинчето му прилошава, защото гледа през страничните стъкла бързо „движещите се“ картини от околната среда, докато пътувате. Ако го настаните отзад така, че да вижда само напред или назад, ще имате повече успех с неговата автомобилна болест. Също може да ползвате специални клетки със затъмнени стени, които да ограничават видимостта и повръщането на кучето. В краен случай може да затъмните страничните стъкла отзад със сенници.
Създайте комфорт на кучето в колата
Избягвайте да загрявате твърде много автомобила в купето, защото от горещината на кучето ще му бъде още по-неприятно. Проветрявайте често, а най-добре – оставете някой от прозорците отворен. Разбира се, не напълно, а само с няколкосантиметров процеп, за да не създавате предпоставка кучето ви да изскочи навън.
Гледайте да не храните животното преди пътуване. Така има възможност да избегне чувството на гадене и да се чувства по-комфортно. Избягвайте да сменяте бавна с бърза скорост твърде рязко и по-възможност не натискайте спирачките изведнъж, освен ако не е наложително. Избирайте път с по-малко завои, ако е възможно, а ако не е – просто карайте внимателно.
Адаптирайте кучето към пътуване с кола
Понякога кучетата при возене изпитват повече страх, отколкото прилошаване. Обикновено това се случва, когато първите пътувания на животното не са били много приятни и са били съпроводени от прилошаване или неприятно преживяване. Ваша задача е да помогнете на домашния си любимец са преодолее тези усещания. Може да се качвате в колата заедно с него и любимата му играчка или да му давате някое лакомство, а след това да минавате съвсем кратки разстояния. Постепенно започнете да увеличавате пътя, като оставите лакомството за след края на пътуването – нещо като малка наградка за усилията на животното.
Ако приложите тези методи при автомобилна болест на кучето, в повечето случаи ще се радвате на отлични резултати. Ако все пак единственото средство, което помага, е лекарство, препоръчано от ветеринара, просто го ползвайте, когато се налага при заминаване на почивка с кучето. При всички положение е по-добре любимецът ви да се чувства спокоен и да е с вас на почивка, до ветеринаря или просто за разходка в някой по-далечен парк.