Miau.bg»Статии»Котки»Котешкото Здраве»Вреди от ранното кастриране на котката - митове и реалност

Вреди от ранното кастриране на котката - митове и реалност

Вреди от ранното кастриране на котката - митове и реалност
Бутилка с резервоар за вода и храна за кучета
Страхотен аксесоар за вашето куче:
Бутилка с резервоар за вода и храна за кучета
23.00 лв.

В съвременния град котката е един от най-обичаните домашни любимци. Тя носи радост на своите стопани и създава уют в къщата. Но в същото време е живо същество със собствени нужди, присъщи на природата. Някои от тях понякога причиняват безпокойство на собствениците и. Например нуждата от продължаване на рода.

Възрастните котараци могат да проявят агресия към своите стопани и да оставят миризливи следи, докато котките по време на разгонване безпокоят стопаните си със силни мяукания и опити да се измъкнат от къщата, за да намерят партньор. Не всеки има възможността и желанието да отглежда котенца и след това да се нагърби с неудобството да намери нови домове за бебетата. Кастрацията на котката е един от начините за предотвратяване на поведенчески проблеми и раждане на нежелано потомство.

Това е сериозна операция, въпреки че е практикувана от ветеринарите. Необходимостта от нея трябва да бъде внимателно обмислена от собственика на животното. Ако собственикът е сигурен, че няма намерение да се занимава с развъждане и животното няма противопоказания за операцията, трябва да се реши въпросът за времето на нейното изпълнение. Ранната кастрация на котката има предимства и недостатъци в сравнение с кастрацията, извършена по-късно в живота.

Предимства на ранната кастрация на котката

- Кастрацията, извършена преди котето да бъде взето в нов дом, предотвратява неконтролираното размножаване.

- Ранната кастрация на котката намалява вероятността от нежелано поведение, като маркиране с урина, уриниране на грешно място и агресия.

- Ранната кастрация на котката значително намалява риска от развитие на тумори на млечната жлеза при котки.

- Предотвратява заболявания на репродуктивната система (гнойно възпаление на матката, кисти на яйчниците, тумори на матката и др.) при котки.

- Предотвратява простатит и хиперплазия на простатата при котки.

- Намалява вероятността от астма и гингивит.

- Повечето проучвания показват, че в сравнение с кастрацията в по-късна възраст, ранната кастрация на котката е по-лесна за животните. Наблюдава се по-бързо възстановяване на котките след кастрация, когато те са по-млади.

Потенциални вреди от ранното кастриране на котката

Митове и истини за ранното кастриране на котката

Собствениците на животни често са загрижени за въпроса дали е оправдано да излагат на риск все още неоформеното тяло на малко коте. Най-често те посочват няколко основни фактора, които принуждават човек да се отнася внимателно и да обмисли рисковете от ранната кастрация на котката:

Риск от усложнения по време на анестезия

Понастоящем лекарствата, използвани при анестезията, са безопасни за кученца и котенца на възраст от шест седмици. Освен това преди операцията котето ще бъде прегледано от ветеринарен лекар, ще му бъде направена термометрия, лабораторни кръвни изследвания, а при необходимост ще бъде направен и преглед на сърцето. Котето ще бъде разрешено да се подложи на операция само ако няма противопоказания.

Затлъстяване на котката след ранна кастрация

Сред собствениците на котки битува мнението, че кастрираните животни бързо наддават на тегло. Всъщност не всички животни са предразположени към затлъстяване след операция. Във всеки случай вашето животно няма да напълнее, стига да се храни разумно и да му се осигурят условия за движение.

По време на лабораторни наблюдения е установено, че кастрираните котараци се нуждаят от 28%, а кастрираните женски котки - 33% по-малко калории, за да поддържат нормално телесно тегло, отколкото преди операцията. Няколко проучвания, фокусирани върху възрастта при кастрация и затлъстяването при котки, показват, че кастрацията на 7-седмична възраст намалява риска от затлъстяване в сравнение със кастрацията на 7-месечна възраст.

Котенцата, кастрирани в ранна възраст, не наддават наднормено тегло до края на периода на растеж. В бъдеще те изискват ограничаване на калориите в диетата си, точно както животните, оперирани след пубертета. В момента производителите на храни за животни произвеждат специални храни за стерилизирани котенца, които отчитат характеристиките на развитието и растежа на животните след ранна кастрация.

Намаляване на височината на котката след кастрация

Кастрирана котка

По-рано се смяташе, че котенцата, кастрирани преди 6-месечна възраст, впоследствие могат да бъдат по-малки на височина и размер от своите некастрирани връстници. Изследванията доказват, че това не е така. Рентгеновите снимки, извършени на групи котки, кастрирани на възраст 7 седмици, 7 месеца и некастрирани, показват, че затварянето на растежните пластини на лъчевата кост и лакътната кост при кастрирани и от двете групи става по-късно, отколкото при некастрирани животни.

Въпреки това, разликата в дължината на костите при котките и от трите групи е незначителна и пада в нормалните граници. От това можем да заключим: вместо да причини спиране на растежа, ранната кастрация може да доведе както до нормален растеж, така и до повишен растеж.

Предразположеност към заболявания на отделителната система

Доста дълго време аргументът срещу ранната кастрация е, че тази процедура може да увеличи риска от развитие на уролитиаза при котки, тъй като развитието на пикочно-половите органи се забавя и диаметърът на уретрата остава малък, което нарушава нейната проходимост.

Противно на това мнение, данните от рентгеноконтрастно изследване на пикочните пътища, проведено в Университета на Флорида, показват, че диаметърът на уретрата при котки, кастрирани на 7 седмици, 7 месеца и некастрирани, е почти еднакъв, въпреки че външните гениталии при кастрирани котки и от двете групи остават недоразвити в сравнение с некастрирани животни.

Необратимостта на котешката кастрация

Един от очевидните недостатъци на кастрацията при котките и като цяло е необратимостта на процедурата. На възрастта, на която се извършва ранна кастрация, не винаги е възможно точно да се оцени изложбеният потенциал на животното и неговата стойност за разплод. След операцията, дори ако собственикът иска да възстанови репродуктивната функция на домашния любимец и да получи потомство от него, това ще бъде невъзможно. Въпреки това, мнението, че ако котката не е родила и котъракът никога не е участвал в чифтосване, те ще бъдат физически по-малко здрави от техните роднини, участващи в размножаването, не е потвърдено по време на многобройни наблюдения на животни. Необходимостта от раждане и чифтосване за здравето на животните е мит.

Намалена активност на котката след кастрация

Кастрираните котки са лениви

Понякога сред собствениците на кучета и котки можете да чуете мнението, че ранно кастрираните животни имат по-лошо здраве, по-малко активни и игриви, не се стремят да общуват със собственика и роднините и са по-малко податливи на обучение. Резултатите от 37-месечно проучване на 263 кастрирани котки от приюти разказват различна история. Котките са разделени на две групи – кастрирани преди 24-седмична възраст и след това. Изследователите проведоха телефонни проучвания на новите собственици и взеха предвид медицинските досиета. Оказа се, че котките, които са претърпели ранна кастрация, не боледуват по-често и се адаптират към новия си дом по същия начин като останалите.

Според резултатите от друго проучване, проведено от Университета на Минесота, се оказа, че поведенческите характеристики на котки, кастрирани на 7 седмици и на 7 месеца, са сходни. Кастрираните котки и от двете групи охотно общуват с хората и не проявявяват безразличие към другите животни. В сравнение с тях некастрираните котки проявяват по-малко привързаност към хората и повече агресивност.

Друго мащабно проучване, което проследява ранно кастрирани котки в продължение на много години, установява, че след ранна кастрация животните са по-склонни да станат плахи и по-малко склонни да станат хиперактивни, в сравнение с животните, кастрирани след 6 месеца. Също така е отбелязано, че честотата на агресия както към хора, така и към членове на техния собствен вид при възрастни котки, кастрирани в ранна възраст, е значително намалена в сравнение със същите нива при котки, кастрирани по-късно. От това можем да заключим, че кастрацията, включително ранната кастрация, променя поведението: намалява вътревидовата и междувидовата агресивност, но не прави животното апатично и летаргично.

Кастрация и проблеми с поведението на котката

Независимо от възрастта, на която се извършва операцията, кастрацията не гарантира освобождаване от всички поведенчески проблеми. Животните от раждането се различават значително едно от друго по характер и темперамент, така че е невъзможно точно да се предскаже поведението на кастрираната котка. Много котки стават по-спокойни, животът до тях става по-удобен за техните собственици. Въпреки това, дори кастрираните животни могат да проявят агресия и неприятни навици, които обикновено са свързани със сексуалното поведение. Причината за такива проблеми често не е лошият характер на животното, а здравословни проблеми или липса на възпитание.

Вижте също:

- Грижи за кастрирана котка;

- Хранене на кастрирана котка;

- Какво ще стане ако не кастрирам котката;

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest