Miau.bg»Статии»Селскостопански Животни»Болести по Животните»Стронгилоидоза при агнета и шилета

Стронгилоидоза при агнета и шилета

стронгилоидоза при агнета

Чували ли сте за паразитната болест стронгилоидоза? Ако сте развъдник на агнета и шилета или просто се интересувате от животните и към какви болести са предразположени, най-вероятно знаете за какво става въпрос.

Но дори и да нямате представа, в тази статия ще ви разкажем какво представлява стронгилоидозата, какви са другите паразити, които заплашват здравето на агнетата и шилетата и какво задължително трябва да знаете.

В сравнение с всички други животни, овцата е атакувана от паразити значително по-често. Разбира се, има редица причини за това като практиката овцете да бъдат отглеждани на несменяема постеля по време на оборния им период. Друга причина за честото им опаразитяване е дългият период, в който отглеждането им протича на паша. Близкият контакт, както и силно изразеният им стаден инстинкт предразполага паразитите да се разпространяват изключително често.

Когато бъдат заразени с паразити, агнетата и шилетата приемат значително по-малко фураж от обикновено. Естествено това довежда до икономически загуби, които могат да достигнат до 90-100%. Тези загуби се изразяват в отслабване на имунитета на животните и предразполагането им към повторно заразяване, загубата им на живо тегло, спад в млечността, както и влошаване качеството на вълната и понякога смърт.

Най-уязвими от всички групи овце са агнетата и шилетата, които са оставени за разплод. Това се дължи на факта, че имунната система на младите животни все още е слаба и лесно уязвима за паразитите.

Стронгилоидозата, както стана ясно, е заболяване, причинено от паразити, като най-често това са кръглите червеи (нематод) –Strongyloides papillosus. Интересното при тези паразити е, че те могат да живеят както като паразити, така и като свободни организми, което увеличава шанса за заразяване на агнетата и шилетата. Това вид паразити се развиват единствено в младите животни, заради тяхната недоразвита имунна система.

стронгилоидоза при шилета

До масово инвазиране на агнетата и шилетата може да се стигне, чрез наличието на благоприятни условия като високите температури и обилната влага, както и чрез слабо инвазирани животни през пролетта.

Добре е да уточним, че мъжките паразити приключват живота си в белите дробове след оплождане на женските, а женските от своя страна се установяват в тънките черва на шилетата и агнетата. Всичко това довежда до увреждане на тънките черва на животните и функцията им.

Разбира се, болестта не протича без симптоми, така че тя може да бъде лесно забелязана. Симптоматиката на стронгилоидозата се изразява в загубата на апетит на животното, тежка диария, временно залежаване и отслабване. Трябва да се има предвид, че много често болестта завършва със смърт на животното, затова е нужно да се вземат навременни мерки.

Агнетата и шилетата, които са преживели заболяването и са оцелели, губят значително тегло, омършавяват, остават дребни и не могат да развият основните си характерни качества. Това е изключително голям проблем, ако заразяването е засегнало голяма частт от животните.

Други често срещани паразитози, които застрашават здравето и живота на шилетата и агнетата са мониезиоза, буностомоза, хабертиоза, трихостронгилидози и диктиокаулоза.

Какво трябва да знае собственикът на животните?

1. Животните следва да бъдат обезпаразитявани 2 пъти годишно - през пролетта и през есента.

2. Обезпаразитяването трябва да се извърши около 20 дни преди да бъдат пуснати на паша.

3. Шилетата, предвидени за разплод, трябва да бъдат оглеждани отделно от основното стадо, поне докато навършат стопанска зрелост.

4. Най-доброто лечение от паразити трябва да се извърши чак след като за взети фекалии и кожни сегменти от животните, за да се предотврати неправилна диагноза.

5. Задължително да се потърси съвет от ветеринарен лекар.

Паразитите, атакуващи агнетата и шилетата, не бива да бъдат подценявани. Те могат да нанесат животозастрашаващи щети върху организма на животните, а на стопаните - значителни икономически загуби.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest