Чехословашкото вълче куче е създадено след кръстосване на високоенергийно домашно куче и вълци. То носи като наследство високо развитият интелект на немската овчарка, но в съчетание с упоритостта на карпатските вълци.
Всичко това подсказва, че чехословашкият вълчак, както още наричат тази порода, не е мил и любвеобилен домашен любимец, а опасна порода, с която трябва да се внимава много. Тези силни животни са причина за сериозни ухапвания и дори за смъртни случаи след нападение. Не бива такова куче да се събира в един дом с друг домашен любимец, който е уязвим, както и с малки деца.
Ако чехословашкото вълче куче ще се отглежда като домашен питомец, грижите за него са свързани основно със социализацията и обучението му, както и с настаняването му. Това не е животно за тясното пространство в градски апартамент. То се нуждае от простора на голяма къща с обширен двор, където да се чувства на свобода и постоянно да се движи.
Ако все пак се отглежда в градска среда, то има нужда от всекидневни продължителни разходки, за да изразходва енергията си. В противен случаи се отегчава и придобива разрушително поведение. Освен това тази голяма порода кучета има нужда от постоянна връзка с човека и ако стопанинът неглижира своя домашен любимец той ще страда много от това.
Социализицията е първото задължение на собственика при взимане на малко вълче куче. Кутрето трябва веднага да бъде подготвено да свикне със средата и да се социализира, за да се тушират дивите черти в него. Все пак стопанинът не бива да забравя, че колкото усилия да положи, това животно не може да се държи като напълно питомните породи, то все още носи дивото в себе си.
Чехословашкият вълчак може да бъде обучен за пазач и защитник, но само от добре подготвен треньор, запознат с особеностите на породата. Ако стопанинът не може да се справи с тази грижа, добре е да я повери на подходящ треньор.
Самата поддръжка на кучето не представлява проблем. Нужно е да се преглеждат очите и ушите и да се почистват. След тренировка и разходка да се избърсва кучето с влажна кърпа, за да се отстранят нечистотии и опадали косми. Къпането е грижа, която се полага 1-2 пъти в годината и то със специален шампоан, който да не развали защитната функция на кучешката козина.
Вниманието и отделеното време, наред с тренировките и разходките съставляват основата на това, от което чехословашкият вълчак се нуждае.
А в тази статия може да видите повече относно заболяванията при чехословашкия вълчак.