Кучетата помагат и работят с хората от древни времена. Те изпълняват множество важни роли – лов, защита, служба, терапия, емоционална подкрепа и много повече. Нека да разгледаме разликите между кучетата за служба, за терапия и за емоционална подкрепа, защото термините не са взаимозаменяеми и те наистина се различават едни от други.
Кучета за служба
Те са индивидуално обучени да изпълняват специфични задачи или да работят с хора с увреждания (физическо, психиатрично, интелектуално или друго умствено увреждане). Работата на това куче трябва да е пряко свързана с нуждите на водача. Техните права включват пълен достъп на всякакви места, без никакви ограничения.
Ето някои способности, на които могат да се научат:
- да помагат на незрящи хора да се ориентират в света.
- да предупреждават глухите хора за звуци, като например почукване на вратата или влизане на човек в стаята.
- да помагат на хората в инвалидни колички (физически ограничени). Те могат да отварят врати или шкафове, да вземат неща, до които техният водач не може да достигне, и да носят предмети.
- да разпознават припадъци и да пазят водача си по време на припадък/ще отидат за помощ.
- да изпълняват задачи, свързани с лов, търсене и спасяване на изчезнали хора, полицейска и военна служба (намиране на оръжия, експлозиви, наркотични вещества). Когато са на работа, те не трябва да бъдат милвани, защото работата им изисква високо ниво на фокус.
Кучета за терапия
Те са обучени да се чувстват комфортно в нова среда и да взаимодействат с различни хора, а не само със собственика. Могат да посещават болници, училища, старчески домове, заведения за психично здраве. Помагат на нуждаещите се там като осигурят комфорт, обич, подкрепа. За терапия с кучета животните трябва да имат спокоен темперамент, да не се вълнуват от непознати шумове и движения, и да обичат хората. Много подходящи за целта са голдъните и лабрадорите.
Куче за емоционална подкрепа
Те могат да бъдат обучени за конкретен собственик, но не са обучени за конкретни задачи или задължения за подпомагане на човек с увреждане, това е основната разлика между кучетата за служба и тези за емоционална подкрепа. Това не свежда до минимум подкрепата, която тези кучета предоставят на хора с психологическо разстройство.
Считат се за животни-придружители - облекчават тревожността, депресията, някои фобии и самотата. За да бъде считано като животно за емоционална подкрепа, кучето трябва да бъде предписано от специалист по психично здраве на пациент с диагностицирано психологическо или емоционално разстройство, като тревожно разстройство, паническо, или депресия.
Техните права са ограничени и обикновено се изисква писмо с диагнозата на собственика, нямат неограничен достъп до обществени места