Депресията при хората е състояние, на което се отделя голямо внимание от психолозите, защото щастието и чувството на удовлетвореност играят ключова роля за здравето и качеството на живота. Това важи с пълна сила и за домашните птици. И ако поведението на вълнистото папагалче стане странно, време е стопанинът му да се замисли дали неговият домашен питомец не е станал жертва на депресия.
При съмнение за това състояние трябва да се сравни поведението на вълнистото папагалче с най-важните отличителни черти на състоянието, защото те не само сигнализират за наличието на проблема, но и за степента на засягане на домашния любимец.
Ето ги симптомите на депресия при вълнистите папагали:
Загуба на апетит
Това състояние е симптом на редица заболявания, но е един голям показател за наличието на депресия при папагала. Папагалите имат бърз метаболизъм и затова загубата на тегло може да се случи за учудващо кратко време. Това е много вредно, защото птичето може много бързо вълнистото папагалче да умре от глад. Демонстративният отказ от храна е повод за изостряне на вниманието върху възможна депресия при папагалчето.
Агресия при папагала
Един от големите и бързо разпознаваеми признаци е агресията в поведението на папагалчето. Агресивното поведение може да бъде и сезонно и свързано с хормонални проблеми, но непрекъсната проява на хронично недоволство трябва да бъде обсъдено и проверено от ветеринарен лекар, който да установи дали не става въпрос за депресия.
Скубане на перата
Депресираната птица започва яростно да скубе перата си като състоянието прогресира и може да стане хронично. Това състояние, за съжаление, е непоправимо. Важно е да бъде забелязано веднага оголеното място по тялото на папагалчето, за да се вземат мерки преди да стане хронично.
Промени във вокализацията
Промените в нивото и видовете вокализация може също да бъде сигнал за начало на депресия. Много папагали крещят от скука или неудовлетвореност, но ако това поведение е по-силно от нормалното, може би е знак, че птицата иска да прекарва повече време със своя стопанин.
Обикновено причината за стреса у вълнистото папагалче е у човека, защото той е престанал да обръща внимание на птицата си. Домашните папагали са много привързани към стопаните си и затова не бива да бъдат игнорирани.
Всеки ден собственикът трябва да отделя време, за да играе със своя питомец, да общува с него и да се радва на закачките му. Това ще елиминира всякакви възможности птицата да се депресира.