В приказките, анимационните филмчета и дори поговорките кучето и котката са непримирими врагове. В живота невинаги е така, но представата за този антагонизъм продължава да битува сред хората.
Все по-често те се престрашават да съберат куче и котка заедно под един покрив, но това още не е водеща тенденция. Обикновено изборът се колебае между един от двамата популярни домашни любимци.
Едно британско изследване се е заело да отговори на въпроса какви са по характер хората, които избират куче за домашен любимец и какъв темперамент определя изборът да падне върху котка.
За целта на интервюто са били избрани 600 студенти, които трябвало да отговорят на въпроса кое от двете животни биха избрали? Освен това от тях се е искало да отговорят кои са качествата, които най-много ценят в тези възможни домашни питомци. Отделно попълнили и анкета за определяне на личностните им качества.
Резултатите от допитването са наистина интересни и доказват тезата, че домашните любимци са като стопаните си, защото неслучайно изборът е паднал върху тях.
Като първи извод се налага този, че лаещите четириноги са по-предпочитани за домашни питомци от мъркащите пухчовци. Около 60 процента от анкетираните предпочитат куче, срещу 11 процента за котка. Липсващите проценти до сто са такива, които еднакво обичат и двете животни и тези, които не харесват нито едно от двете.
Любителите на кучетата ценят най-много качествата приятелство и вярност към стопанина, както и способността им да бъдат верни другари.
Почитателите на котките ги обичат, защото демонстрират любов и привързаност към своя човек. Всеки избор обаче е проекция на личната психология на анкетирания.
Отделно се забелязва, че хората, които са избрали едната от двете възможности са типажи, близки до характера на питомеца си. Кучетата обикновено имат за стопанин енергичен човек като самите тях, общителен и с жизнерадостен характер. Котките най-често живеят с по-затворени хора, по-впечатлителни интровертни натури. Обаче пък са характери, които рядко се тревожат за мнението на околните и не се интересуват от правилата, ако те им пречат да постигат целите си.
Изводът е, че поведението на самите животни е в пряка връзка с това на хората, които се грижат за тях. Весел човек най-често си взима куче, а затворен, капризен и своенравен - отглежда котка.
Друга особеност е, че стопаните на котки са по-интелигентни от тези на лаещи четириноги. Явно е, че нещата не опират само до питомците, а по-скоро зависят от характера на човека. Които си приличат, те се привличат.
А кои са най-предпочитаните котки и кучета? Това са любимците голдън ретривър, персийска котка, сиамска котка, лабрадор, мопс, немски шпиц.