Стопаните, които добре познават кучето си, могат веднага да забележат дори минималните промени в състоянието или поведението на любимеца си. Не бива да игнорирате този симптом, тъй като причината за него може да е дори някое сериозно заболяване или пък банално липсата на стопанина за по-дълго време. Във всеки един случай, ако състоянието се повтаря, тогава е важно да заведете кучето на ветеринар, който да го прегледа и да прецени, каква е причината.
Безпокойство при кучето - в следващите редове вижте повече по въпроса:
Голямо значение за неспокойното поведение на кучето се отдава на общото му състояние, тъй като причината може да се крие в:
- ухапвания от насекоми (бълхи, кърлежи);
- травма;
- развитие на вътрешни патологии.
Най-често безпокойството при кучето може да се появи след операция, ваксинации, раждане и приемане на някои медикаменти. Имайки предвид всичко това, трябва веднага да заведете кучето на лекар, където ветеринарят ще прегледа обстойно животното, ще ви попита от кога е започнало това поведение, както и ще се назначат редица изследвания, за да се изясни клиничната картина.
Едни от най-сериозните патологии на вътрешните органи могат да са следните:
1. Еклампсията е опасна патология, която се появява при кучетата веднага след раждането. Поради нарушение на калциевия метаболизъм в организма, животното може да има гърчове, безпокойство и несигурна походка.
2. Преплитането на червата при кучето е често срещано състояние при някои породи (доберман, лабрадор, немска овчарка), като при липсата на адекватно и своевременно лечение, тогава може да се стигне дори до летален изход. В случая един от началните признаци е именно внезапното безпокойство на кучето.
3. Епилепсията е нелечимо мозъчно заболяване, което най-често засяга пудели, дакели, лабрадори. При другите породи заболяването може да се развие на фона на наранявания или прекараните инфекции Отличителни признаци на патологията са гърчове, като освен това кучето става неспокойно, не изпълнява командите и проявява признаци на апатия.
Всяка една промяна в поведението на кучето може да се дължи на обикновени причини, като смяна на стопанина, промяна на диетата, умора, претоварване и други, но често това може да е сигнал за развитието на някакво сериозно патологично заболяване.
Имайки предвид това, трябва да следите кучето си и ако забележите някакви промени, както в състоянието му, така и в поведението, тогава следва веднага да заведете любимеца си на преглед във ветеринарна клиника.