Представителите на породата Холандско джудже се отличават с малките си размери, както и това че са много мили на външен вид. Именно затова често биват вземани като домашни любимци от много хора. Освен с големината си, тези декоративни зайчета се отличават и със своите уши, които могат да са, както дълги и леко увиснали, така и стоящи и къси. По дължината на козината си могат да са късокосмести, среднокосмести и дългокосмести.
Заболявания при заек Холандско джудже
Тези животни се отличават с това, че са активни през нощните часове. Грижата за тях не се отличава от тази при обикновените видове. Храненето на Холандско джудже е с плодове, зърно, трева или сено, както и със зеленчуци. Важно е и да имат постоянен достъп до чиста вода, както и клончета на различни видове дървета, тъй като с тях се грижат за зъбите си. Като всички животни, и Холандското джудже може да се разболее.
1. Респираторни заболявания
Причината им може да бъдат течения, лошото време или пък резките колебания в температурата. Проявяват се под формата на възпаление: ринит, бронхит, пневмония. Симптоматиката на тези заболявания е зачервяване и подуване на носната лигавица (ринит), хрипове, затруднено дишане (бронхит или пневмония).
2. Топлинен шок
Това се случва, когато в помещението влажността и температурата са високи, като същевременно с това липсва свеж въздух. Състоянието се характеризира с бързо дишане, зачервяване на очите и фиксирана позиция на тялото.
3. Стомашно-чревни заболявания
Възникват поради недохранване, като причините могат да са също така лошо качество или замърсен фураж. При животните се наблюдава подуване на корема, изпражненията стават течни, липсва апетит при зайчето.
4. Конюнктивит
Заекът Холандско джудже може да се разболее поради инфекции, както и попадането на пясък, прах или химикали в очите си. Наблюдава се подуване и зачервяване на очите на заека.
5. Рахит
Обикновено зайците се разболяват през зимните месеци, тъй като тогава има недостиг на витамини и минерали. Като цяло причината за това заболяване е еднообразното хранене на заека, като към симптоматиката можем да добавим изкривяването на крайниците и появата на гърбица. При особено запуснати форми могат да се наблюдават конвулсии, като животното е особено активно.
6. Пододерматит
Появява се вследствие на нарушаване на санитарните норми при отглеждането на заека, високата температура или влажност, както и при наднормено тегло или много тясна клетка. Признаците на заболяването са: оплешивяване на крачетата, поява на рани и язви по тях с гноен секрет, отказ да се храни, неспокойно поведение.
7. Травматични наранявания - рани, фрактури, синини
Могат да бъдат провокирани вследствие на задържането на животните в тесни клетки. Именно затова е важно да осигурите на вашия заек Холандско джудже достатъчно място, за да се чувства свободен.
8. Измръзване
Проявява се вследствие на рязкото понижаване на температурата на въздуха през зимата. Най-засегнати са заешките уши. Трябва да се внимава и затова дали се е появил оток на замръзналата зона на тялото. Изключително важно е при измръзване животното своевременно да се заведе на ветеринар.
9. Миксоматозис
Образуват се възли и се наблюдава оток на главата на животното (в областта около ушите) и половите органи. При тази патология леталният изход е при почти 100% от случаите. Предава се от кърлежите, комарите и въшките. Ако гледате няколко животни, тогава задължително трябва да изолирате болното от другите, за да не се разболеят и другите зайци.
10. Стафилокок
По тялото на заека Холандско джудже се образуват множество язви, като причинителите на заболяването (стафилококи) проникват в организма с порязването или случайното увреждане на кожата или лигавите. Може да се получи и вследствие на липса на хигиенни условия при отглеждането.
11. Инфекциозен стоматит
Най-често младите зайци Холандско джудже се разболяват от това заболяване. Обикновено протича в по-лека форма, но понякога може да е преминава и доста тежка, като в този случай води до смърт на животното. Може да възникне в резултат на лоша хигиена при отглеждането на заека. При него се появява червено-сива плака и язви на езика, обилно слюноотделяне, загуба на теглото.
12. Вирусна хеморагична болест
Засегнати са жизненоважните органи на животното, в частност белите дробове и черния дроб. Характеризира се с светкавично развитие и бързо настъпване на смърт. Възможна е поява на кървене от устата и носа, възпаление на клепачите, диария при заека, спазми. Заболяването се дължи на тежко увреждане на черния дроб и белодробен оток.
Ако сте решили да си вземете за любимец заек Холандско джудже, тогава е важно да сте запознати не само с храненето им, но и какви са основните заболявания, с които можете да се сблъскате. Така ще можете да различите първите симптоми и своевременно да потърсите ветеринар, за да се минимизират възможните усложнения от заболяването.