Miau.bg»Статии»Котки»Хранене и Отглеждане»Вярно ли е, че котките не се привързват към стопаните си?

Вярно ли е, че котките не се привързват към стопаните си?

Котките се привързват към стопаните си

Всеобщото мнение е, че котките не се привързват към стопаните си, а само към дома, който обитават. Това е, защото са териториални животни и следят свой периметър в дивата природа.

Друго всеобщо разбиране е, че те не се поддават на дресировка, тъй като не са селектирани да изпълняват заповеди. Смята се, че еволюцията им в това отношение е доста по-назад от кучешката и котаците са по-близо до дивите си роднини, отколкото кучето.

Това всъщност не е вярно. Нашите мъркащи питомци не показват чувствата си красноречиво, но вниманието им е съсредоточено в собствениците им и те ги разграничават ясно от останалите представители на човешкия род. Това сочат всички научи изследвания на котешкото поведение.

Едно от проучванията, посветено на динамиката на взаимоотношенията между котките и стопаните им, завършва с извода, че писаните обожават своите човешки родители. Независимо че невинаги обръщат внимание на това, което хората изискват от тях. Може да изглеждат надменни и недостъпни като емоционалност, но те имат специална връзка с тези, които се грижат за тях.

От други изследвания е установено, че сладките писани в еволюцията си са стигнали до положение да се държат като малки котета с останалите членове на семейството, в което живеят. Затова стопаните им обикновено се отнасят с тях като с бебета, независимо че вече може да са станали възрастни индивиди. Според психолозите създаването на тип връзка родител - малко дете, подсказва, че за котката вниманието на стопаните е много важен елемент от живота им.

Проучването е проведено в домовете, където се отглеждат котките, за да не бъде смущавано ежедневието им. На мъркащите питомци са пускани записи с гласа на собственика, заедно с гласовете на непознати хора. Котетата са реагирали само на гласа на своя човек. Те са правили разлика между стопанина си и непознатите.

Изводите са направени в резултат на наблюдения върху поведението на котките. Те реагирали с разширяване на зениците, което е сигнал за вълнение и възбуда. Когато разширяването на зениците не е реакция срещу светлина, то се причинява от мозъчна дейност, породена от емоциите. Освен това те насочвали главата и ушите си към източника на познатия глас.

Котките се привързват и към дома си

Според учените тези сигнали не се улавят веднага, защото са по-дискретно изразявани. Еволюционното развитие на котките ги е приучило да са по-семпли в изразяването на чувствата си. Когато са болни, те се крият от хората. Това им е останало от живота в дивата природа. Там слабостта означава събуждане на интереса на хищниците. Инстинктите карат болната писана да запази стоически бодър вид, защото се чувства уязвима.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest