Много хора само при засичането с поглед на куче или котка започват да чувстват прииждащи кихане, хриптене и сърбеж. Един на четири души се бори с алергични състояния всекидневно, голям процент от които е свързан с домашните любимци.
За любителите на четириногите, които все пак са готови на жертви, идеята за хипоалергенно животно е като сбъдната мечта. Хипоалергенните животни са нова мода в света на домашните любимци и много компании привличат клиентела с обещания, че техните кучета и котки са специално развъждани за тази цел.
Следва надуване на цените до четирицифрени суми. Лекарите обаче се съмняват, че методите на тези компании са правилно насочени, тъй като премахването на алергията би се свързало с отхвърляне на специфичен протеин, предизвикващ алергичната реакция.
По правило хипоалергенните животни отделят малко или почти никаква козина, което би трябвало да редуцира проблемите. Това на практика не се получава, тъй като алергиите се причиняват от специфични протеини, съдържащи се в секретите на кожните жлези и слюнката, засъхващи по козината.
Алергенът се съхранява изключително добре в сърцевината на отделените мъртви клетки на кожата и се разпространява във външната среда.
Имайки предвид гореспоменатите факти, не е възможно да се създаде стопроцентово хипоалергенно животно, докато генетично не се унищожат специфичните алергени, но идеята продължава да привлича собственици и учени.
Теоретично породите, чиято космена покривка не опадва, отделят и по-малко кожни клетки, следователно логично е да смятаме, че са най-близо до термина хипоалергенни.
Сред списъка на Американския киноложки клуб спадат Бедлингтън Териер, Ирландски Воден Шпаньол, Териер, Пудел, Шнауцер, Бишон Фризе, Малтийска Болонка, Ирландски Мекокосмест Пшеничен Териер, Ксолоитцкуинтли, Португалско Водно куче.
При котките е трудно да се определят хипоалергенните породи, тъй като всяка писана се ближе, а алергенът се съдържа в слюнката им и разпространението му е независимо от опадването на козината. Добри опции са породите Балийска котка, която продуцира по-ниски нива на алерген-индуциращия протеин Fel D1, както и късокосместата Девон Рекс.
Независимо дали говорим за куче или котка, редовната грижа за козината е от първостепенно значение, когато искаме да се предпазим от потенциални срещи с алергени. Тук се включват сресване, подстригване и къпане.