Лукът е любима съставка за всяка салата или манджа. Трябва обаче да съобразим доколко нашите гозби са подходящи и за Шаро, който обикаля край масата с надежда да получи нещо.
Лукът съдържа тиосулфати, която е токсична за кучета и котки. Поглъщането на лук довежда до състояние на хемолитична анемия, характеризиращо се с увреждане на червените кръвни клетки и тяхното измиране.
Симптоми на състоянието са задух, летаргия, диария и повръщане. Те ще бъдат съпроводени с нежелание за хранене в следствие на отравянето. Първите симптоми може появят от два до четири дена след поглъщането на лука.
Всеки лук ли е опасен?
Независимо дали са сготвени или сурови, различните видове лук (кромид лук, червен лук, праз лук) крият потенциална опасност за домашния ви любимец. Консумацията на количество около 5 грама за килограм маса при котки и 15-30 грама за килограм маса при кучета резултира в клинични промени в кръвта. Поглъщане на 0.5 процента количество лук спрямо теглото на животното говорят за токсикоза с лук. Ако забележите вашето четириного да яде лук, задължително уведомете ветеринаря си.
С кои храни трябва да внимаваме?
Лукът е съставка на много ястия, които дори не предполагаме, че го съдържат. Убедете се, че това, което поднасяте на муцунката си, е лишено от каквито и да било следи на лук. Тук спадат пица, доматен сос, китайска храна, някои бебешки храни. Както знаем, превенцията е много по-евтина от потенциалното лечение на отравянето. Редуцирайте до минимум огризките от вашата вечеря. Бъдете внимателни с лука на прах – имайки предвид, че е скрит в много гозби.
Какво да правите в случай на отравяне?
Съмнявате се, че любимецът ви е консумирал някакъв вид лук? Обадете се на ветеринарния си лекар веднага. Състоянието е лечимо, но е добре да бъде хванато в ранния стадий. Ако не се намесите време, животинчето ви ще прекара дълги часове на пречистване в клиниката и най-вероятно ще му се прелива кръв, ако случаят е сериозен.