Кучето може да се превърне във вашия най-добър приятел, стига да не го дразните. Хората са по-разумните същества и е добре да се държат по най-правилния начин с любимеца си.
Използвайте езика на тялото си. Кучетата са умни животни и са способни да разкодират някои от фразите, които отправяме към тях. Много по-разбираем за тях обаче е езикът на тялото. Те са интуитивни животни и усещат какво мислите и чувствате - понякога дори по-добре от самите вас. Объркване се получава, когато не координирате движенията си и командите, които изказвате.
Не го гледайте в очите
Контактът с очите е много важен и се приема като признак за приятелско отношение. Когато обаче гледате втренчено непознато куче, то може да изтълкува това като доста агресивно поведение и да заеме защитна или нападателна позиция. Дори и да се усмихвате, повечето кучета не се чувстват комфортно, когато непознат ги гледа в очите. Много по-правилно е да подходите към него с леко наклонено тяло, с поглед в страни и тиха реч.
Не го прегръщайте
Колкото и да ви се иска да сграбчите пухкавия си любимец, разберете, че повечето кучета не обичат да ги гушкат. Те нямат ръце и не могат да се прегръщат помежду си. В кучешкия свят лапата, поставена на гърба, е символ на надмощие. Въпреки че повечето животни се примиряват с този човешки навик, някои могат да реагират доста агресивно.
Не бъдете твърде скучни
Скучните хора са изключително дразнещи както за околните, така и за любимците си. Спомнете си колко безинтересно ви е било, когато сте били малки и родителите ви са ви водели с тях да свършат някоя рутинна задача. През цялото време са ви повтаряли да стоите тихо на едно място, а вие сте искали просто да тичате и да вилнеете наоколо.
Кучето се намира в същата ситуация
То мрази да няма какво да прави. И е най-раздразнено, когато се върнете от тежкия работен ден и легнете на дивана, вместо да му обърнете нужното внимание. Тогава започва да се крие по шкафовете, да дъвче обувките ви и др. Решението - тренировъчните игри. Един час, изпълнен с научаване и повторение на стари номера, разходка и игри, ще разнообразят ежедневието му.
Определете правилата
Кучето се нуждае от правила. Също като децата, когато пред животното имат ясно представен план, то го следва, без да се обърква. Поради това винаги след като кажете Не след нарушено правило, кучето се нуждае от наказание, за да не повтори пак грешката си. Когато границите бъдат установени, кучетата се справят отлично.
Не го галете по муцуната и не го потупвайте по главата
На вас надали би ви било приятно, ако някой постоянно гали лицето ви и ви тупа по главата. Не го правете и вие. Когато искате да го похвалите, най-добре го погалете по гърба, близо до опашката.
Не го дразните
Колкото и логично да звучи, не трябва да дърпате опашката му, да лаете срещу него и изобщо да правите каквото и да било дразнещо.
Не бъдете напрегнати
Вашето напрежение се пренася и върху животното. То става неспокойно, а понякога – и агресивно.
Давайте му да изследва
Всяка разходка трябва да осигурява на кучето достатъчно възможности да изследва и подушва. Тези животни виждат с носа си и за тях е жизнено важно да опознаят околността.
Не го карайте да харесва хора и животни
Кучето само определя кого да харесва и ако реши, че някой човек или друго животно не му допада, уважете това решение.
Давайте му свобода
Кучето не трябва да се държи твърде изкъсо. Ако го разхождате на къса каишка, то ще се стресира и ще стане изключително раздразнително. Научете го да ходи спокойно и на свободна каишка. Това ще е приятно както за него, така и за вас.