Акулите и топките за голф си приличат повече, отколкото можете да си представите.
И докато сравнения като това, че и двете са много трудни за снимане, но ги дават изключително често по телевизията са доста банални, има само едно, което е научно доказано. Но то е напълно достатъчно, за да ги определим като доста сходни.
Акулите и топките за голф имат повърхност, която им дава възможност да се възползват от законите на физиката и да се движат бързо с доста малки усилия. Това ги прави наистина много подобни.
Една обикновена гладка топка си проправя път във въздуха, като след себе си оставя въздух с ниско налягане. Той я засмуква и така я забавя.
За разлика от нея, топките за голф имат равномерно набраздена повърхност. Малките трапчинки по нея създават малки пространства на турбуленция. Те завъртат въздуха около топката и ѝ дават тласък, който я кара да лети по-бързо.
От друга страна са акулите, чиято кожа привидно изглежда гладка, но също е покрита с безброй малки, извити шипове. В животинския свят те се наричат дермални зъбци. Трапчинките са подредени по цялото им тяло и са извити към опашката.
Оказва се, че когато плуват, акулите разрушават целостта на струята и по този начин се движат доста по-бързо, изразходвайки много малко усилия – също като топката за голф.