Miau.bg»Статии»Живини»По какво си приличат човекът и кенгуруто?

По какво си приличат човекът и кенгуруто?

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
2k
Кенгуру
Универсална четка за косми за прахосмукачка
Практичен аксесоар за вашия дом:
Универсална четка за косми за прахосмукачка
26.00 лв.

Кенгуруто е бозайник, принадлежащ към семейство Двуутробни. Животните от този вид се срещат основно в Австралия, Нова Гвинея и остров Тасмания. Кенгурутата са активни през светлата част на деня. Те се хранят предимно с храна от растителен произход.

Кенгурутата живеят на стада, които са предвождани само от един възрастен мъжки екземпляр. Отличителна черта на тези животни е, че се придвижват, подскачайки, с помощта на голямата си опашка, която играе роля на балансьор. Тези животни могат да развиват скорост до осемдесет километра в час.

Кенгурутата не са сред представителите на животинския свят, имащи най-много сходни черти с хората, но въпреки това учените са открили една доста интересна прилика между двата вида.

Оказва се, че засилената употреба на един от двата горни крайника е характерно не само за човеците, но и за кенгуруто. Това симпатичен скокльо също предпочита да използва по-често от от двата си горни крайника. Интересното обаче е, че при този вид лявата „ръка“ е водещата.

Подобно на хората тези австралийски торбести обичат да си служат по-често с една от двете си ръце, но пък повечето от тях са левичари, разказват учените, участвали в изследването, публикувано в изданието Current Biology.

Според изследователите това проучване показва една много любопитна страна от еволюцията на бозайниците.

Установихме значителна степен на предпочитание към употребата на една определена ръка. Това е сериозно сходство с нашия вид, обяснява биологът Егор Малашичев от Санктпетербургския държавен университет в Русия - водещ автор в проучването.

За учените е било голяма изненада да открият въпросното предпочитание към използване на единия от двата горни крайника при кенгуруто и други торбести двуноги.

За тях това е било наистина неочаквано, тъй като са знаели за съществуването на големи различия в структурата на мозъка на кенгуруто в сравнение с други бозайници.

Кенгурутата не разполагат със същата невронна верига, свързваща лявото и дясното полукълбо на мозъка, обясняват учените, провели изследването.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest