В най-студения град в света – Якутск, Русия отвори врати специална лаборатория, чиято цел е да върне отново в света на живите животни господарите на замръзналите полета от преди 350 хиляди години – мамутите.
Косматите слонове са изчезнали от лицето на Земята с края на последния ледников период. Смята се, че голям принос за това е имал поголовният лов от страна на първобитните хора. Ако изследванията на руските учени се увенчаят с успех, огромните сибирски полета отново могат да бъдат разтресени от стъпките на огромните животни.
Изследователи в Сибир в момента са се съсредоточили в прецизното разучаване на ДНК-то на намерени в северните ледове на Русия мамути. В Якутск се намира най-голямата колекция от замразени трупове на древните слонове, както и останки от други животни, изчезнали след последния ледников период.
В новооткритата лаборатория са предоставени повече от 2000 проби от замръзнали праисторически животни за изследване, като сред тях има останки от коне, лисици и гигантски ленивци и мамути.
В интервю за руския вестник Комерсант Семьон Григорев, директор на лабораторията, която е под шапката на Федералния университет на Североизточен регион в Якутск, казва, че екипът на лабораторията се надява да получат клетки, подходящи за използване за клониране в близко бъдеще.
Университетът е създал нова програма, наречена Възраждането на мамутите и други изкопаеми животни.
Клонирането е далечна перспектива. Засега разучаваме какъв би бил ефектът от възстановяването на тези животински видове, като в същото време научаваме невероятни факти за миналото на нашата планета и нейните жители, казва Григорев.
Въпреки че руските учени не бързат с клонирането на праисторическите животни, ръководството на университета вече е подписало споразумение за сътрудничество с южнокорейските фондации Биотек Рисърч и Сооам, както и с Института за изследване на генома в Пекин.
Сооам е водещ център за клонирането на животни чрез комбиниране на генетичен материал. Фондацията вече се похвали с успешното клониране на койот и куче. Руските учени смятат, че международното партньорство ще е от съществено значение и ще доведе до успешен край усилия да се клонира мамут.