Пеликан от зоопарк в Китай вече може да се радва на новия си клюн – птицата има протеза, която е направена с помощта на 3D принтер. Зоокътът се намира в град Далян (провинция Ляонин), а птицата е една от 12-те, които живеят в градината.
Работещите в зоопарка забелязали, че клюнът на птицата е доста увреден още през месец май. Разбира се, това пречело на птицата да се храни нормално и пълноценно, а това, от своя страна, съвсем скоро е щяло да доведе до смърт.
От управата на зоопарка съобщават, че птицата е зрял самец и вероятната причина за проблема му е, че се е сбил с друг пеликан. Предполага се, че борбата между двете мъжки птици е била за сърцето на някоя от женските от зоокъта. Тази информация споделя говорителят на зоопарка – Лиу Вен-Лианг. След като установили проблема, ветеринарите от парка са имали само две възможности.
Едната е била пеликанът да бъде приспан, тъй като, живеейки по този начин, се мъчи. Другият и доста по-разумен вариант е бил да се изработи протеза, която да замени неговия клюн. След като взели своето решение, специалистите решили и изработили клюна от алуминий – протезата, която направили, била частична.
Месец по-късно обаче, след като вече изкуственото парче било закрепено за клюна на пеликана, лекарите забелязват, че то се е отлюспило. Очевидно този вариант не е успял да реши проблема качествено, затова била изработена съвсем нова протеза на 3D принтер. Благодарение на новия си клюн и уникалната протеза птицата вече се храни спокойно и пълноценно, съобщават от управата на китайския зоопарк.
Това съвсем не е първият подобен случай, в който се слага протеза на животно, с цел да се облекчи неговият живот. Преди няколко месеца в Бразилия поставиха протеза на фламинго, чиито крак бе ампутиран.
И докато в една част от света хората се грижат с всички сили за пеликаните и животните така, както биха го направили и за хора, в друга не полагат толкова сериозни усилия за благото им.
Папагалът, който си пада по нецензурните думи и за когото ви информирахме скоро, беше осъден от индийски съд на изгнание в джунглата – от птицата се оплакала 85-годишна индийка. Тя твърди, че звъняла в продължение на две години, но никой не я изслушвал.